| Flavianadx a întrebat:

Mie mi se pare foarte ciudat cum a scazut rata de infectare in Buc, de la 6 la 0.8, prin restrictiile care au fost.
Adica mergeam prin centru si nu vedeam nimic schimbat. Aceeasi aglomeratie la Unirii, Romana, la metrou, stb, in supermarketuri, terasele deschise, localurile deschise in interior (neregulamentar), oameni cu masca pe barbie.
Eu chiar ma intreb daca exista o corelatie asa puternica intre restrictii si rezultate.
Poate ca s-au relaxat restrictiile pentru ca lumea se revolta? Pentru ca vine vara si afecteaza horeca prea mult? Sau din alte motive?
Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Sa nu uitam totusi ca 4 milioane de oameni s-au vaccinat cu cel putin o doza.
Mai sunt si alti oameni care au trecut deja prin boala.

Oamenii nu se mai testeaza asa masiv pentru ca nu mai e nevoie. Nu ai simptome pentru ca te-ai vaccinat sau ai trecut prin boala recent, asa ca nu te testezi.

Incet, incet trebuie sa revenim la normal, nu? Se vede acelasi trend peste tot unde exista un trend oarecum bun de vaccinare. In Israel au vreo 30-40 de cazuri pe zi.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu te mira!
Revolta populatiei este mai periculoasa decat "pandemia" Covid. Poate fi exploziva si poate duce la distrugerea sistemului politic si economic de interese.

| Furnicuta000 a răspuns:

Mie mi se pare ciudat ca brusc nu mai e nicio localitate in carantina. Mai am putin si o sa fiu de acord cu ce zice Dana Budeanu

| RobertMoon a răspuns:

Probabil a scăzut din cauza faptului că nu prea se mai testează lumea deoarece daca tii minte acum 4-5 luni lumea era panicata de știrile de la televizor legate de morți și chestii care băgau frica în tine. Unii oameni ajunsese să se testeze chiar degeaba, așa ca o paranoia. Pe când acum s-au schimbat lucurile pe la TV...se promovează mai mult vaccinarea și nu prea se mai vorbește despre morți și chestii atât de negative precum se vorbeau pe când rata de infectare era de 5+, iar în plus lumea s-a vaccinat destul de masiv în București.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Au nevoie de fonduri la bugetul (buzunarul personal) țării, nu este destul că anul trecut au pierdut o groază de bani.Așa că acum a început relaxarea doar pe timpul verii, căci până la iarnă cine știe ce "virus" o să mai apară.