| LaviniuA a întrebat:

Imi amintesc de multe ori de perioada covid, de acele lockdowns si restrictii.

Acum mi se pare incredibil, ireal, ca am trait asa ceva. Prin mai anul trecut parca inca mai erau restrictii de circulatie dupa anumite ore.
Imi amintesc cum de cateva ori am iesit noaptea ca nu mai rezistam in casa, sau ca trebuia sa merg la cineva si atunci ma simteam ca o infractoare.
Iesisem odata prin parc, ceva mai departe de casa si imi puneam problema daca se considera "activitate fizica individuala" si daca pot fi amendata daca ma opreste politia. Mai erau cativa prin parc si imi atrasese atentia o doamna tanara, care de abia se tinea pe picioare si privea in jur speriata.

Sau alta perioada pe la inceput, cand ieseam si imi faceam stocuri de alimente, pentru ca in felul asta sa pot iesi din casa cat mai rar si sa nu ma expun.
Tot la inceput, la Unirii era armata cu taburi si alte masini militare. Parca voiau sa anunte ce va urma.

Intr-o zi in metrou a urcat politia si am vazut cum i-a luat datele unei doamne cu masca sub nas.

O data la cateva saptamani ieseau la tv 2 insi care anuntau relaxarea sau intarirea restrictiilor, dupa caz.
Ma temeam sa ma vad cu ai mei, ca nu cumva sa ii infectez si sa ajunga la spital, nestiind daca sunt infectata asimptomatica.

In martie cand au scos toate restrictiile, din nou mi s-a parut ireal.

Privind in urma acum vad totul ca pe o perioada intunecata si apocaliptica.
Voi ce amintiri aveti din perioada asta?
Credeti ca efectele pandemiei au trecut sau inca se vor mai face simtite o vreme?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Spalarea de creier poate lua dimensiuni inimaginabile.
Acesti 2 ani au fost un exemplu istoric.

| LaviniuA explică (pentru Bula):

Stiu straight face La inceput eu eram destul de paranoica cu toate astea, dar apoi a aparut intr-un fel obisnuinta si ajunsesem sa fiu enervata de povestea asta cu pandemia care parca nu se mai termina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu trăiesc în prezent și mă bucur că (aparent) viața a revenit la normal, ca înainte de 2020. happy

| LaviniuA explică (pentru anonim_4396):

Da... aparent. Sa vedem cat o sa mai tina aparenta asta happy

| Jessica1235 a răspuns:

Singurele lucruri care mi-au plăcut în perioada de carantină, alea 2 luni, a fost faptul că am reușit să mă odihnesc, să fac lucruri prin case pe care înainte nu prea aveam timp să le fac, că era liniște afară (stau într-o zonă cu multe bătrâne care ies afara și vorbesc continuu). Dar nu mi-a plăcut fiindcă erau oameni care prea exagerau, erau oameni care constant se făceau cu dezinfectant, care beiau 200 de lămâi lunar, care luau 10 tablete de vitamine zilnic, care dacă tuseai sau strănutai se uitat ciudat la tine etc
O să rămână istorie, sper să nu se întoarcă acea perioada fiindcă nu mai suport măștile straight face

| Slovcehov a răspuns:

N-au trecut efectele pandemiei, mi se pare ca lumea a luat-o mai razna rau si e mult mai violenta, paranoica si ciudata ca inainte
Si eu mi-o amintesc ca pe o perioada intunecata. Ceva mi s-a sters din minte si nu stiu ce. Uneori ma simt ciudat in magazine cand se inghesuie cineva in mine.

| Bula a răspuns (pentru Slovcehov):

Din cauza tembelizorului si al propagandei media.
S-a "uitat" de gripa si lumea a fost manuita ca o turma.

| LaviniuA explică (pentru Slovcehov):

Aprob. Asa am observat si eu, mai multa violenta si mai multi ciudati prin oras.