| Dimionut a întrebat:

Nr. unic (nr. format vechi) : 11640/225/2023/a1
Data inregistrarii 24.11.2023
Data ultimei modificari: 19.02.2024
Sectie: .
Materie: Penal
Obiect: măsuri şi excepţii dispuse de judecătorul de cameră preliminară
Stadiu procesual: Fond

Părţi
X

Şedinţe
Ora estimata: 11:20
Complet: Complet Penal 1
Tip solutie: Soluţionare
Solutia pe scurt: În baza art. 346 alin.(1) Cod proc. pen., constată competen? a materială, teritorială? i personală a instan? ei, a administrării probelor, a efectuării actelor de urmărire penală precum? i legalitatea sesizării instan? ei cu rechizitoriul din 21.11. 2023 în dosarul nr. 1215/P/2021 al Parchetului de pe lângă Judecătoria Drobeta-Turnu Severin privind pe inculpatul …. trimis în judecată pentru săvârşirea infracţiunii de act sexual cu un minor, prevăzută de art. 220 alin. 1 şi 4 lit. e) Cod penal. Dispune începerea judecă? ii în cauza privind ac? iunea penală exercitată împotriva inculpatului …. În baza art. 275 alin. (6) C.p.p Onorariile apărătorilor desemnaţi din oficiu rămân în sarcina statului. Cu drept de contesta? ie în 3 zile de la comunicare. Pronun? ată, azi, 08.02. 2024, la sediul Judecătoriei Drobeta Turnu Severin, prin punerea solu? iei la dispozi? ia păr? ilor? i-a procurorului prin mijlocirea grefei instan? ei.
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 156/2024 08.02. 2024

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai expus o situatie dar n-ai pus nici o intrebare.
Daca vrei sa stii ce inseamna acea solutie:
Dosarul a fost la judecatorul de camera preliminara si acesta a constatat ca totul este in regula in dosar si acesta va fi trimis instantei care va judeca procesul. Aceasta instanta va repartiza dosarul la un judecator din sectia penala si apoi vor fi citate partile din dosar (acuzatul si partea vatamata) si eventualii martori pentru primul termen de judecata.

| Dimionut explică (pentru Ioandelasal):

Va mulțumesc! Asta voiam sa știu, pentru ca n am primit citație și eram in dubii cu "încheiere finala "
Dar acum am înțeles, va mulțumesc!