| Danny28 a întrebat:

Nu stiu daca am pus intrebarea la categoria corecta. Este adevarat ca anul acesta operatorii de televiziune prin cablu pot alege ce canale din lista must carry? Pana anul trecut stiu ca erau obligati sa bage toate canalele, dar am avut o discutie recent cu un angajat Orange si mi-a spus ca acum fiecare operator alege din lista must carry ce canal vrea. Va rog sa ma lamuriti.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca operatorul poate alege, atunci nu mai are rost lista "MUST carry".
Must=trebuie, obligatoriu.

| Danny28 explică (pentru Bula):

Asa stiam si eu, dar unii o tot tin pe-a lor

| darrio2007 a răspuns:

Da, este adevarat. De exemplu posturile de FilmBox mi s-au scos si le-au facut pachet separat contracost, cu 5 euro pachetul.
Vodafone fost UPC.

| Bula a răspuns (pentru darrio2007):

FilBox nu este si nua fostt niciosata pe lista "Must carry".
Pe aceea lista sunt doar posturi de marime nationala, cu vizionare mare.

| darrio2007 a răspuns (pentru Bula):

Probabil am gresit formularea.
Am FilmBox de ani de zile, pe digital. Dar de doua luni imi apare ca nu sunt abonat la acele canale si am intrebat la Vodafone si asta mi s-a spus. Le pot avea din nou contra acelei sume de 5 euro.

| Bula a răspuns (pentru darrio2007):

Daca un canal este cu cost suplimentar, atunci SIGUR nu este pe lista "Must carry"!
Lista "Must carry" este intocmita de CNA si cuprinde doar posturi romanesti de televiziune.
Lista o poti vedea aici:
https://www.paginademedia.ro/cna/lista-must-carry-2023-20999701
E clar, cei de la Vodkafone erau beti si te au mintit!

Răspuns utilizator avertizat