| anonim_4396 a întrebat:

Numele meu este Costin si am fost prins cu canretul suspendat... ce pedepse se aplik tinand cont ca sunt sofer profesionist, cu cazierul alb si cat poate dura toata procedura pentru ca deja pe 4ian 2010, am deja 90zile. Va multumesc.

4 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Nu are importanta ca nu ai mai facut asa ceva conform OUG 195/2002 Art. 85. alin (2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv sau al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

| arhivistu a răspuns:

Naspa treaba, ca iti fac dosar penal, sau cred ca ti-au facut deja, nu? daca nu ai facut nici un accident scapi cu cateva luni sau un an cu suspendare

| ExpertHost a răspuns:

Din cate stiu eu, este infractiune conducerea cu permisul suspendat. Nu conteaza neaparat faptul ca nu ai cazier iar cel mai indicat lucru ar fi sa discuti cu un avocat care a mai avut spete asemenatoare sau care. are unde sa dea un telefon sa intrebe exact.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Profesionist? In ce? Mai dureaza. Se lasa cu proces penal unde sigur vei primi o pedeapsa cu suspendare. Asta depinde cum ai fost prins. Intimplator sau in urma unui eveniment rutier.