| RaduBogdanValentin a întrebat:

Sunt șofer profesionist B, C, E. Ce se întâmplă dacă sunt prins conducând o motocicleta de 125cc? Mulțumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei fi urmarit penal si posibil condamnat pentru infractiunea de conducere cu permis necorespunzator categoriei, conform Codului penal, citez:
ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."
Ca pedeapsa penala poti scapa cu suspendarea executarii sau amenda.
De asemenea, daca esti condamnat, indiferent de pedeapsa, iti va fi anulat integral permisul de conducere si vei putea obtine altul dupa 6 luni de la executarea condamnarii (daca este inchisoare cu executare) sau dupa 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii de condamnare (in celelalte cazuri), dupa sustinerea examinarii pentru fiecare categorie in parte.
Fata de acestea te sfatuiesc sa nu faci prostia de a conduce motocicleta de 125 cmc. Daca chiar vrei sa mergi cu o motocicleta mergi cu una mai mica, una care se incadreaza la categoria AM (moped) si care se poate conduce legal cu orice categorie.