Întrebare recomandată | andrei28743 a întrebat:

O firma de construcții poate,,închiria" angajații altei firme de construcții pentru realizarea unei construcții? Daca da cum se poate face, ce contract trebuie încheiat între cele doua societăți?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu pot inchiria angajatii!
Se poate face contract de prestari servicii, doar intre cele 2 firme, fiind legal ca firma sa preia lucrarea.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Subcontracteaza lucrarea cu totul, nu paseaza angajatii altei firme, lol.

Bula
| Bula a răspuns:

Detasarea muncitorilor se poate face doar in cadrul unei firme.
Intre doua firme se cedeaza - partial sau integral - lucrarea, prin sub-contractare.