| fly_2236 a întrebat:

angajatorul la care am lucrat a avut 2 firme pana acum 1an. Jumatate din angajati au avut contract pe una din firme, anul trecut s-a renuntat la una dintre firme, si toti angajatii au fost incadrati pe o singura firma. Intrebarea mea este daca la somaj se cumuleaza ambele firme, avand in vedere ca la prima firma am avut contrcat de 3 ani, iar pe a 2 a firma 11 luni.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu conteaza numarul de firme la care ai fost incadrata ci conteaza stagiul de cotizare cumulat(se aduna perioadele lucrate cu contract individual de munca de la toate firmele). Pentru a beneficia de somaj Legea 76/2002, cu compl. si md. ulterioare, cere sa ai un stagiu de cotizare de 12 luni in ultimele 24 luni anterioare incetarii contractului individual de munca, citez:
"ART.34.(1) Somerii prevazuti la art. 17 alin. (1) beneficiaza de indemnizatie de somaj daca indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii;
b) nu realizeaza venituri sau realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat valoarea indicatorului social de referinta, in vigoare;
c) nu indeplinesc conditiile de pensionare, conform legii;
d) sunt inregistrati la agentiile pentru ocuparea fortei de munca in a caror raza teritoriala isi au domiciliul sau, dupa caz, resedinta, daca au avut ultimul loc de munca ori au realizat venituri in acea localitate."
De asemenea se cere ca iar incetarea sa fie din motive neimputabile salariatului. Indicatorul social de referinta, prevazut de lege, este in prezent de 500 lei. Numai bine!

| ROB3RT89 a răspuns:

Normal,daca ai semnat doua contracte individuale/colective de munca si au fost inregistrate la itm, se acumuleza vechimea! Daca vrei somaj trebuie sa ai 12 luni in ultimle 24 si sa ai incheiat cu litera "i"din noul cod al munci, nu mai e "j" cum era anul trecuthappyDaca ai plecat cu "b"(acordul ambelor parti)poti sa iti iei adio de la somaj!

| KnifeWrench a răspuns:

Daca te referi la adaosul pentru stagiul de cotizare, da, se iau in considerare, cumulat cei 3 ani si 11 luni. Iar acel bonus se va calcula din media salariului brut lunar pe ultimele 12 luni (indiferent ca au fost 2 angajatori) inmultita cu o cota procentuala (care in acest caz cred ca este de 3%).