| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a întrebat:

O persoană care iese pe stradă fără să aibă declarație pe propria răspundere ce pățește?

26 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iei amenda intre 100 si 5000 lei pentru persoanele fizice si intre 1000 si 70.000 lei pentru persoanele juridice

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu neaparat declaratie pe proprie raspundere. Poti folosi si adeverinta de la serviciu.
Dar daca nu ai nici una din astea doua, primesti amenda.

| Frank51 a răspuns:

Probabil prima amenda va fi 100 de lei.

| JamesWatson a răspuns:

Primești amendă

suntserios
| suntserios a răspuns:

5000 lei amenda...

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Interesant de aflat e cum dracului poate iesi persoana juridica pe strada...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.123formbuilder.com/......m-5353551/

Ești tras la răspundere dacă nu îți generezi o astfel de declarație.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

50 lei vrei sa spuilaughing

| mgtow a răspuns:

Amenda si inchis sub supraveghere posibil

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Amendă 50 lei. Adică 500, dar îți fac reducere dacă o plătești în 15 zile laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Pot sa-ti dea si 5000, tot 50 e

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Așa.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

Doar daca ai multe recidive.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Cine zice? In ce lege scrie?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

Tehbica aplicarii amenzilor. Se tine cont si de posibilitatea infestarii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca la prima verificare ti se ia declaratia si nu ti se da in schimb un bilet de trecere, cred ca e bine sa avem la noi 10-20 declaratii ca sa avem ce da si la urmatorul control.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru economie de hartie, cred ca ar merge scrisa pe format A5 sau chiar A6.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu iti ia nimeni declaratia, ce-ti veni? Doar se uita la ea, iar cei care stiu sa citeasca, posibil sa si verifice daca ce scrie acolo corespunde cu locul unde esti si cu ce scrie in buletin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Daca nu o ia, ce rost mai are sa o fac? Pare putin fantezist. Adica daca folosesti gura sau hartia nu se echivaleaza? Ca nici una din ele nu se retine, ramane la purtator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Se explica doar daca cel care face verificarea sta prost cu auzul sau daca nu am voie sa vorbesc ca sa nu imprastii agentul patogen cand deschid gura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Am dreptate?

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

E cam tampenie, intr-adevar, mai ales ca am vazut ca pe noul model nu mai apare nici perioada deplasarii. Ca asa macar trebuia sa treci acolo niste perioade rezonabile pentru activitatile pe care mentionai ca le faci. Dar asa, iti faci una si te plimbi toata ziua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Asa e. Continuam happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Probabil ca in felul asta numarul iesirilor va fi mai mic, din cauza ca pentru unii va fi greu de scris declaratia, plus ca trebuie sa faca rost si de hartie si de instrument de scris happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

O salvezi pe telefon, dooh!