| mercurialboy a întrebat:

O persoana implineste 42 ani in 25 iunie. Cu cat timp inainte isi poate face bulentinul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, deja poate sa-l faca, 180 zile sunt aproape 6 luni.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 97/2005, republicata in 2011, in mod normal cartea de identitate se schimba la 18, 25, 35, 45 si 55 ani. Daca cartea de identitate a persoanei respective expira in 25 iunie a.c. atunci poate sa-l preschimbe inainte cu 180 de zile de data expirarii. Numai bine!

| mercurialboy explică (pentru Ioandelasal):

Ok. Nu am formulat eu bine intrebarea, atunci expira buletinul. Deci, cu 180 zile inainte (5 luni aprox.) il poate face?
Multumesc

| Ioandelasal a răspuns (pentru mercurialboy):

Da, deja poate sa-l faca, 180 zile sunt aproape 6 luni.

| SimoDR a răspuns:

laughing cu vreo 28 de ani. Daca vrei sa stii cu cat inainte isi poate schimba cartea de identitate, trebuie sa afli mai intai, daca aceasta expira in iunie. Daca da, persoana se poate prezenta la serviciul comunitar local de evidenta populatiei cu 3 saptamani inainte. Depinde de regulamentele interne ale acestui serviciu, care este subordonat primariilor.

| Aalliinnaa1000 a răspuns:

Buletinul se schimba din 10 in 10 ani, dar daca buletinul de la 14 ani sunt 27 de ani de atunci, iar daca la 24 il schimba iar sunt 17 ani de atunci, si daca il schimba iar la 34 ani sunt 7 ani... funda? PLEASEE!