| anonim_4396 a întrebat:

O sa se porneasca o noua revolutie? Dupa parerea voastra.

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Nu. Aia nu a fost revolutie ci o lovitura de stat. Ca sa ne poata termina altii.

| untu a răspuns (pentru darrio2007):

Asa este! Este adevarat ca nu a fost o revolutie in 1989, ci o lovitura de stat aranjata de Iliescu impreuna cu FSN-isti! Ei l-au omorat pe Ceausescu care nu a avut nici o vina! Tinerii au murit degeaba!

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Ai mare dreptate!

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred asta, de altfel n-ar avea nici un rost o revolutie in sensul propriu al cuvantului.
Toti cetatenii Romaniei ar trebui sa-si exercite dreptul fundamental de a alege si atunci poate am avea oameni politici si alesi mai buni.

| relian a răspuns:

In RO poate sa se porneasca si sf lumii ca tot aia e laughing oamenii fac scandal sa fie acolo, sa dea jos altul sa vina unu nou, probabil ca nu se prea rotesc la furat cum ar trebui si chestia asta supara populatia laughingrevolutia ca revolutia dar ce faci dupa aia e buba. Daca faci revolutie doar asa sa rastorni pe unia si apoi sa vina altii la fel este pierdere de timp.RO se pare ca n-are valori, nu-i nimeni care sa vrea cinste si toate chestiile astea, RO este un popor format din oameni de astia care dau legi numa cu portite, cu trimitere, gen biblie, care te trimite de colo colo astfel incat sa nici nu mai stii ce cauti laughing dar de fapt nu gasesti nimic.Tea ametit te linistesti apoi trebuie sa mai stai un sfert de veac sa se mai acumuleze ceva tensiune si iar o iei de la cap.Cam asta ii RO.Era pe aici un utilizator mi-a spus uite ca in RO is legi clare doara ca nu sunt respectate simi arata nu stiu ce lege care suna cam asatongueoate sa ocupe fctii publice un infractor care a facut ceva si acel ceva nu este incompatibil cu fctie respectiva laughing e de la mine dar asa suna legea aia adica cam asta zice,va imaginati cam ce legi sunt in RO? Pai astea is legi, cum adica daca infractiunea nu este compatibila cu fctia, dar ce exista infractiuni compatiblie, sau cum? Daca esti infractor eu gandesc ca esti incompatibil cu orice fctie publica, nu mai ai ce cauta sa gestionezi bunuri, bani publici indif ce ai facut esti o persoana naspa.Deci cu astfel de legi si ar mai fi alt exemplu, ala de esti la puscarie dar candidezi la fctia de primar laughing unde pui ca o si cistigi si trebuie aia sa iti dea drumu de la puscarie laughing deci cu astfel de legi RO poate sa faca enspe mii de revolutii ca nu se va intampla absolut nimic.RO trebuie sa faca revolutia legilor, aia trebuie sa faca sa schimbe legea s-o modifice in una buna si clara, asta daca chiar vrea sa ajunga undeva sau oamenii daca vor ceva clar si bun. Daca iesi in strada sa dai jos pe x si Y aia e apa de ploaie mai bine stai acasa ca tot aia ii, esti mai in avantaj. Legile in RO si facute de infractori, deci logic is facute tot pentru infractori, aia au pus mina pe putere dupa 89 nimeni atunci na seziat sau poate e cum am spus nu avem valori, nu avem oameni care sa gandeasca, ca doara aia care gandesc trebuie sa faca legile nu astia care ne conduc. Poate asa a fost dintodeauna romanii nau avut valori, nau avut oameni care sa gandeasca limpede clar, au preferat sa se lase asa condusi de cine apare, au tacut si atit.Protestatariiaia ar trebuie sa aiba ceva lideti sa le spuna ce sa strice, ce sa revendice.Cind spui jos hoti aia nu rezolva problema, atita timp cit legea te face hot indiferent cine ai fi.In afara de asta legea da posibilitatea oamenilor care voteaza sa aleaga hoti, deci astea doua pot fi eliminate doar prin o singura modificare de lege si anume aia care am spus mai sus, dar fara compatiblitati, fara povesti, infractorii nau ce cauta in fctii publice indf de infractiunea produsa, nici om se serviciu sa dai cu matura nai ce cauta.In felu asta se produce o reactie in lant or sa cada aia ca mustele, iar aia care voteaza n-o sa mai aibe sansa sa voteze infractori, pentru ca nu vor fi lasati sa candideze.Imi spune individu ca sunt visator,ca nu trebuie sa o luam chiar asa,ca trebuie so luam asa usurel nu cu legi de nivelul tarilor civilizate laughing Am spus is de acord dar daca e so luam asa de la inceput asta inseamna ca aia infractorii trebuie spinzurati, asa faceau tarile astea civilizate la inceput cu infractorii laughing apoi a dato la intors cu alte povesti, deci ce inteleg eu este ca insusi populatia nu ar fi de acord cu astfel de legi, probabil ei se gandesc ca poricind poate ocupa o fctie publica si nu vor la racoare laughing dar ca idee asa se pare ca tara a sta n-are valori, n-are oameni adevarati, poate n-a avut niciodata in istoria ei.

| untu a răspuns:

In anul asta, cred ca da! Presedintele Romaniei va incerca sa puna bete-n roate guvernului Grindeanu! Poporul roman o sa fie cu ochii pe dansul daca incalca in flagrant delict constitutia Romaniei! Nu cred ca va mai sta mult pana la sfarsitul anului 2017!

Răspuns utilizator avertizat
| Doarunaltutilizator a răspuns:

E putin probabil dupa parerea mea dar cine stie ce poate fii?

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Uita-ti unde a ajuns tara noastra, pacat, MARE PACAT.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Uitati fara cratima aia, de fapt voiam sa scriu "Uitati-va" dar ma rog asta e, m-am grabit putin.

| FaraNumePls a răspuns:

Pai cred că nu, de oarece nimeni nu a fost rănit chestii din astea, atacuri crave, și tot așa. Nu e exclus sa vina o noua revoluție dar poate lucrurile de vor rezolva într-o zi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic ca PSD se vor da batuti la cati romani protesta

| Alicezzz a răspuns:

NU! poate o revolutie intre doua generatii dar o revolutie ca in 89' nici vorba!

| LinxCont a răspuns:

Daca avem democratie si alegeri libere, la ce ne-ar servi o revolutie? Sa schimbam democratia cu ce? Tot cu o democratie? Daca da, atunci vom avea alegeri si rezultatele vor fi aceleasi pe care le avem acum. Chiar daca vom avea "oameni noi" am convingerea ca totul va fi la fel. Pana nu facem revolutia in noi, fiecare la locul lui de munca, sa avem rezultate mai bune (inclusiv in parlament si in functiile de conducere) nu avem cum sa evoluam spre ceva mai bun. Fara competenta si eficienta, vom ramane tot aici unde suntem acum.

| Snakebosu23 a răspuns:

Nici macar nu a existat o veche "revolutie", a fost o lovitura militara de stat si toata faza cu teroristii si soldatii a fost regizata de Sergiu Nicolaescu.
Iar romanii in prezent nu vor putea indura inca o 'revolutie' fara sa lase cicatrici, nu se stie niciodata ce se va intampla.

| VladIrina a răspuns:

S-a pornit deja revoluția. Pe Facebook!

| mihai428 a răspuns:

Nu,nu cred

| AndreiCinel a răspuns:

Nu

| Moldova20 a răspuns:

Nu cred ca se va porni vreo revolutie...Doar putina agitatie din partea oamenilor revoltati de situatie si pana la urma se vor plictisi sa stea sa protesteze degeaba in frig si se vor duce acasa ca oricum nu sunt capabili sa schimbe ceva oricat de mult s-ar agita...