Întrebare recomandată | MarinIoana a întrebat:

Oare cine stie ce drepturi au refugiatii din nordul tarii noastre, veniti din Ukraina inainte sau in 1940? E vorba de cei fugiti din Ukraina prin Satu Mare sau prin Borsa. Nu de cei din Nordul Bucovinei. Si la ei se aplica tot povestea cu ultimatumul dat in Basarabia sau e vorba de alt context istoric si de alta lege?

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Aia veniti acum 70-80 de ani? Ce drepturi sa mai aiba, ca, probabil, sunt morti demult.

| alessia5158 a răspuns:

"Sunt considerate persoane indreptatite sa beneficieze de masurile reparatorii prevazute de Legea nr. 290/2003, acei cetateni romani deposedati ca urmare a parasirii fortate a Basarabiei, Bucovinei de Nord si a tinutului Herta, precum si ca urmare a celui de-al Doilea Razboi Mondial si a aplicarii Tratatului de Pace intre Romania si Puterile Aliate si Asociate, semnat la Paris la 10 februarie 1947 sau mostenitorii legali ai acestora, pana la gradul al IV-lea inclusiv, daca au, la data formularii cererii, cetatenia romana si domiciliul in Romania.
Printre beneficiari se pot numara:
—cetatenii romani care s-au refugiat pe teritoriul Romaniei în anul 1940, ca urmare a Ultimatumului din 26 iunie, prin care URSS solicită cedarea de către Romania a Basarabiei si parții de Nord a Bucovinei, cat si in anul 1944, ca urmare a ordinelor de evacuare generala;
—cetatenii romani care au fost deportati in regiuni ale fostei Uniuni Sovietice in perioada de referinta pentru aceasta lege;
—cetatenii romani care nu au avut domiciliul pe acele teritorii insa au avut in proprietate bunuri imobile la care nu au mai avut acces dupa cedarea teritoriilor prevăzute de aceasta lege. "--- vezi sursa :http://www.agerpres.ro/ots/2014/03/14/cabinet-avocat-coltuc-12-59-00

Pentru informatii exacte, du-te la Prefectura din judetul de domiciliu, la comisia de specialitate organizata in scopul solutionarii cererilor de despagubiri in baza Legii 290/2003.

| darrio2007 a răspuns:

Au drepturi ca orice cetatean din tara in care traiesc.