| Raizing a întrebat:

OMG -acu- ceva momente!

Mi-au fost retinute, pe nedrept, placutele si certificatul de inmatriculare(transportam niste prieteni in mod gratuit. La care politistii -zic- ceva in genu: aplicabila persoanelor fizice sau juridice pentru efectuarea de transport public, contra cost, de persoane cu un autoturism sau de marfuri cu un autovehicul, fara respectarea prevederilor (sau, dupa caz, ale -potrivit prevederilor).
Ma rog, de fapt sta pe loc, saracul creieras al Meu cu "legile" astea...Nu prea am inteles -eu bine / politistii(au facut aluzie cum ca prietenii sunt "marfuri")? What the hek? rolling on the floor)

De cand au ajuns oamenii sa fie considerati marfuri in transport-?laughing

Răspuns Câştigător
| Goete a răspuns:

Stai linistit ca persoane sau marfa nu inseamna ca persoanele sunt marfa - si daca nu ar fi avut nici o dovada ca ii transportai contra cost, nu ar fi putut actua

7 răspunsuri:
| Davidovski a răspuns:

Am inteles eu ce ai mormait tu aici si nu intelegi tu de la un politist? Of of of

| darrio2007 a răspuns:

„Transport de persoane sau de marfuri".
Oricum te amuză, din cate vad.
Intrebare de cacao.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cam greu cu gramatica, vad. Ia uite aici - "de persoane cu un autoturism sau de marfuri cu un autovehicul" - ce e asa de greu? Cu prietenii aia aveai macar 2-3 poze pe FB? Cred ca era suficient sa le demonstrezi la oameni ca erau chiar prieteni de-ai tai si nu culesi de pe coclauri. P.S. Presupun ca aveai masina plina cu oameni pe banchete, si nu ca ii duceai cu vreo duba ingramaditi in picioare in spate...

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este foarte greu de inteles sintagma "de persoane cu un autoturism". Mai citeste de vreo 2-3 ori, poate o sa intelegi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

"persoane cu un autoturism sau de marfuri "

tu nu prea intelegi ce inseamna cuvantul "sau" nu?

Bula
| Bula a răspuns:

OMG - inca un analfabet functional prins la volan! laughing
Cum ai luat carnetul? tongue
rolling on the floor

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Bine, acum si daca transporti marfuri cu un autoturism tot te iau baietii la ochi. Un break caruia sa zicem ca ii pliezi/scoti bancheta din spate ca sa ai loc e autoturism, corect? Merge juma' de tona de pepeni in el ca braga! happy