| Raizing a întrebat:

OMG -acu- ceva momente!

Mi-au fost retinute, pe nedrept, placutele si certificatul de inmatriculare(transportam niste prieteni in mod gratuit. La care politistii -zic- ceva in genu: aplicabila persoanelor fizice sau juridice pentru efectuarea de transport public, contra cost, de persoane cu un autoturism sau de marfuri cu un autovehicul, fara respectarea prevederilor (sau, dupa caz, ale -potrivit prevederilor).
Ma rog, de fapt sta pe loc, saracul creieras al Meu cu "legile" astea...Nu prea am inteles -eu bine / politistii(au facut aluzie cum ca prietenii sunt "marfuri")? What the hek? rolling on the floor)

De cand au ajuns oamenii sa fie considerati marfuri in transport-?laughing

Răspuns Câştigător
| Goete a răspuns:

Stai linistit ca persoane sau marfa nu inseamna ca persoanele sunt marfa - si daca nu ar fi avut nici o dovada ca ii transportai contra cost, nu ar fi putut actua

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este foarte greu de inteles sintagma "de persoane cu un autoturism". Mai citeste de vreo 2-3 ori, poate o sa intelegi.

Bula
| Bula a răspuns:

OMG - inca un analfabet functional prins la volan! laughing
Cum ai luat carnetul? tongue
rolling on the floor

| darrio2007 a răspuns:

„Transport de persoane sau de marfuri".
Oricum te amuză, din cate vad.
Intrebare de cacao.

suntserios
| suntserios a răspuns:

"persoane cu un autoturism sau de marfuri "

tu nu prea intelegi ce inseamna cuvantul "sau" nu?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Bine, acum si daca transporti marfuri cu un autoturism tot te iau baietii la ochi. Un break caruia sa zicem ca ii pliezi/scoti bancheta din spate ca sa ai loc e autoturism, corect? Merge juma' de tona de pepeni in el ca braga! happy

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cam greu cu gramatica, vad. Ia uite aici - "de persoane cu un autoturism sau de marfuri cu un autovehicul" - ce e asa de greu? Cu prietenii aia aveai macar 2-3 poze pe FB? Cred ca era suficient sa le demonstrezi la oameni ca erau chiar prieteni de-ai tai si nu culesi de pe coclauri. P.S. Presupun ca aveai masina plina cu oameni pe banchete, si nu ca ii duceai cu vreo duba ingramaditi in picioare in spate...

| Davidovski a răspuns:

Am inteles eu ce ai mormait tu aici si nu intelegi tu de la un politist? Of of of