| Adyy5 a întrebat:

Orele suplimentare se platesc dublu sau normal?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dublu, dar nu peste tot.

| Doja a răspuns:

Ora suplimentara este ora ceruta de angajator cu o zi inainte. Daca iti zice verbal sa stai peste program si stai, se numeste voluntariat si nu e obligat sa te plateasca.

Ora suplimentara se plateste dublu.

Ora suplimentara efectuata in timpul sarbatorilor legale se plateste dublul dublului.

| Lorand22 a răspuns:

Depinde unde lucri... Tata lucra in Germania si pentru orele suplimentare il plateste normal. dar a lucrat si in Romania nu mai stiu pe la ceva fabrica si duminica ii dadea dublu.