| KingSize a întrebat:

Pana cand se poate depune dosarul pentru somaj?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dacă eşti absolvent şi nu urmezi studii superioare îţi poţi depune dosarul în maximum 12 luni de la data terminării studiilor, conform L.76/2002, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART.38.(1) Indemnizaţia de şomaj se acorda persoanelor prevãzute la art. 17, la cerere, dupã caz, de la data:
m) absolvirii, pentru cazurile prevăzute la art. 17 alin. (2) lit. b);
(2) Indemnizaţia de şomaj se acordă de la data prevăzută la alin. (1), dacã cererea este înregistrată la agenţia pentru ocuparea forţei de muncă, în termen de 30 de zile de la această dată.
(3) Dacã cererea este înregistrată după expirarea termenului de 30 de zile, dar nu mai târziu de 12 luni de la data prevăzută la alin. (1), indemnizaţia de şomaj se acordă începând cu data înregistrării cererii.
(4) Termenul de maximum 12 luni prevãzut la alin. (3) este termen de decădere din drepturi." Numai bine!

1 răspuns: