| anonim_4396 a întrebat:

Pana la ce varsta pot fi tinuti copiii de catre asistentii maternali profesionisti? va rog am nevoie de raspuns.multumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr. 272/2004, privind protectia copilului, acesta beneficiaza de protectia speciala(inclusiv prin asistenti maternali) pana la dobandirea capacitatii depline de exercitiu. De regula aceasta se dobandeste la implinirea varstei de 18 ani. Si dupa aceasta varsta se poate acorda aceasta protectie, la cerere si daca isi continua studiile, pana cel mult la implinirea varstei de 26 ani. Numai bine!