| paula16 a întrebat:

Pana la ce varsta pot fi tinuti copiii de catre asistentii maternali profesionisti? Am nevoie de raspuns...multumesc mult

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr. 272/2004 privind protectia copilului, art. 51, protectia speciala(si prin asistenti maternali) se acorda pana la dobandirea capacitatii depline de exercitiu. De regula capacitatea deplina de exercitiu se dobandeste la implinirea varstei de 18 ani. Si dupa aceasta varsta tinerii pot beneficia de protectie speciala, la cerere si numai daca isi continua studiile, pana la implinirea varstei de 26 ani. Numai bine!

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Minim până la 18 ani și maxim până la 26 de ani.
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Pana ajunge major la 18 ani apoi e dat afara cu o suma de bani si apoi sa caute ceva unde sa stea in chirie