| GEORGEL2012 a întrebat:

Pe o casa tip duplex, pot fi doi proprietari? doua acte de proprietate? nu uzufruct!

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Da pot fi, daca proprietatea este dezmembrata sau apartamentata, cum vrei sa-i spui. Adica a fost impartita in 2 sau mai multe parti care au acum fiecare cadastru separat, sunt inscrise in cartea funciara separat si sunt fiecare proprietatea altcuiva. La fel ca la un bloc. Fiecare apartament este proprietatea cuiva, chiar daca este o singura cladire.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot fi doi sau mai multi proprietari, de exemplu in caz de mostenire, pot fi mai multi mostenitori. Si pot fi su cu doua sau mai multe acte de proprietate, indiferent ca sunt vanzare-cumparare, donatie, certificat de mostenitor, etc.

| baru a răspuns:

Da, se poate. Ramane calea, drumul de srvitute!