| LanguageMaster a întrebat:

Pedeapsa închisorii de lungă durată are un efect puternic de descurajare a infractorilor?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Teoretic pedeapsa cu inchisoarea constituie si o masura de preventie a infractiunilor. Practic poate avea influenta, mai mare sau mai mica, depinde de infractori, mai puternica in cazul celor primari si mai putina in cazul recidivistilor.
Am cunoscut si infractori la care nu avea nici o influenta, intrau iarasi in inchisoare la putin timp dupa eliberare, dar acestia sunt putini.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Oho, si ce efect. Capata mai multa experienta.

| CoCosminn a răspuns:

Da

| Gruzzly a răspuns:

Închisoare multă si bani multi de plătit pentru infracțiunile pe care la faci.De ce crezi ca in alte tari lumea e civilizată?
In primul rand ca sunt educați iar cei care au lipsit de la procesul asta stiu ca daca fac o boacănă stau mai bine in banca lor.