| anonim_4396 a întrebat:

Pentru infiintarea unui post de radio(nu cel de pe net, unul mare, original), ar ajuta la creare o petitie prin care oamenii sa fie de acord cu infiintarea mai sus amintitului post?

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Daca tu stii ca ai strange suficiente semnaturi, da, de ce nu?
O seara placuta!

1 răspuns:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu, nu te-ar ajuta la absolut nimic.
Ca să-ți faci post de radio, trebuie să te milogești vreo doi ani de zile de autoritatea care se ocupă cu alocarea frecvențelor. În plus, trebuie să plătești o taxă la această autoritate de stat - pentru acoperire națională e circa 80 de mii de euro.
Apoi, îți trebuie mulți bani ca să cumperi aparatura care să-ți permită să ocupi frecvența la nivel național (asta după ce într-un final autoritatea din telecomunicații îți va da avizul - repet, durează mult - enorm de mult).
Apoi, după ce ai ocupat frecvența, îți trebuie aparatură de studio - costă minim 10 mii de euro o aparatură de studio de bun simț - nu una foarte performantă.
După ce ai rezolvat toate astea, îți trebuie oameni de radio care să gândească emisiuni care să atragă ascultători. În funcție de câți ascultători atragi, reușești să atragi apoi firme care să facă reclamă la tine la radio - și așa atragi bani cu care plătești angajații și-ți scoți tu profitul și postul de radio supraviețuiește.

Dacă faci o petiție vei rezolva EXACT nimic - poți să ai și 10 milioane de semnături.

Ce, credeai că-i simplu să faci un post de radio? Bun venit în lumea reală.

Salut.