| cosmin986522 a întrebat:

Peste 2 ani prim ministrul il alege poporul sau presedintele?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu-l alege nici unul si nici altul.
Primul ministru este ales de partidul/ coalitia de partide care obtin majoritatea in Parlament, in urma alegerilor parlamentare si apoi acesta este desemnat de Presedinte, conform Constitutiei Romaniei, citez:
"ART.85.Numirea Guvernului
  (1) Preşedintele României desemnează un candidat pentru funcţia de prim-ministru şi numeşte Guvernul pe baza votului de încredere acordat de Parlament.
  (2) În caz de remaniere guvernamentală sau de vacanta a postului, Preşedintele revoca şi numeşte, la propunerea primului-ministru, pe unii membri ai Guvernului."

| baru a răspuns:

Ramane de vazut...

| SweetMinion a răspuns:

Presedintele

| Krixxus a răspuns:

De ce intrebi?

| mihaituneup a răspuns:

Presedintele

| crissmary99 a răspuns:

Presedintele