| SylviA38 a întrebat:

Poate fi sanctionată o persoană străină care pătrunde în domiciliul meu, fiind insotită de sotul meu dar neavînd acordul din partea mea? Mentionez că sunt coproprietar al locuintei.

Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca tu si sotul tau detinei casa in devalmasie, adica sunteti amandoi proprietari fara sa va fi impartit clar spatiul la judecatorie (asta este camera mea, asta a ta, bucata asta din bucatarie e a mea, asta a ta), atunci acordul sotului tau este suficient. NU are de ce sa fie sanctionata, are acordul unui coproprietar, este perefct legal sa intre. Daca ati imparti casa si ati iesit din devalmasie, are voie sa patrunda numai in spatiul sotului tau, nu si in cel care ti-a fost desemnat tie. Daca aveti spatii de fdolosinta comuna (baia de exemplu), de asemenea acordul unui proprietar este suficient