| Virgil_Rotar_1988 a întrebat:

Poate firma la care lucrezi sa ati taie 4 tichete de masa daca lipsesti o zi motivata?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are acest drept. Tichetele de masa se dau pentru zilele pe care le-ai lucrat intr-o luna, respectiv cate zile ai lucrat atatea tichete iti dau. Daca ai lipsit o zi trebuie sa-ti dea cu unul mai putin. In acest sens sunt prevederile Legii nr.142/1998, citez:
"ART.5.(1) Angajatorul distribuie salariatilor tichetele de masa, lunar, in ultima decada a fiecarei luni, pentru luna urmatoare.
(2) In conditiile prevazute la alin. (1), angajatorul distribuie, pe salariat, un numar de tichete de masa corespunzator numarului de zile lucratoare din luna pentru care se face distribuirea.
ART.6.(1) Salariatul poate utiliza, lunar, un numar de tichete de masa cel mult egal cu numarul de zile in care este prezent la lucru in unitate."

regis
| regis a răspuns:

Depinde ce scrie in contractul tau de munca si in contractul colectiv. De obicei tichetele de masa nu sunt trecute in contract, fiind un bonus acordat de angajator, caz in care ramane la latitudinea firmei daca iti acorda 1, 20 sau 0 tichete de masa.
Prin articolul citat de Ioandelasal se stabileste doar modul de distribuire al tichetelor de masa, legea in intregime neprecizand obligativitatea acordarii acestor tichete, ci doar stabilind niste limite maxime pentru numarul si valoarea lor. Daca o firma vrea sa distribuie angajatilor cate 1 tichet lunar, in valoare de 1 leu, legal nu o poate impiedica nimeni.
In privinta moralitatii acestei practici, este cel putin discutabila situatia. Eu unul consider imoral sa lipsesti NEMOTIVAT chiar si o singura ora, caz in care ca angajator mi-as asuma dreptul de a nu acorda salariatului bonusuri de orice fel pe o perioada mult mai lunga (cel putin 30 de zile). Dar bineinteles, pedeapsa trebuie corelata atat cu contextul cat si cu persoana care a incalcat regula.

| darrio2007 a răspuns:

Nu.Dar ei pot face ce vor.Ma refer la organizarea interna a firmei.Doar un bon trebuia sa iti ia.Pentru ziua respectiva.Chiar daca erai invoit.In schimb,am intalnit si asemenea cazuri, daca erai nemotivat, puteai pierde jumatate din bonurile de pe acea luna. Oricum, daca te plangi, poti pierde si postul.Asa e la Romania.

| ioanionel a răspuns:

Normal nu e, nici moral dar ei fac regurile.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
inainte nu era asa era bonul si ziua de munca, astazi e posibil orice..adreseaza-i intrebarea userului anului dl ioandelasal e pe domeniu si se pricepesi te poate lamuri.
http://www.tpu.ro/utilizator/scyw
O seara frumoasa sa ai:)