| dandanaua a întrebat:

Politia rutiera poate intocmi p.v.de contraventie unui minor de 15, respectiv 16 ani? Poate fi acesta amendat contraventional (sancţionat pentru.incalcarea regulilor de circulatie ) ca si conducator de vehicul (moped, ATV, etc.)? Multumiri anticipate pentru "luminare". O zi buna.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, in conformitate cu OG nr. 2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, art. 11, alin. 2 si 3, nu raspunde minorul sub 14 ani, ceilalti minori raspunzand contraventional, doar ca sanctiunea va avea limitele minima si maxima la jumatate fata de majori. Numai bine!

| Parmalat a răspuns:

Bineinteles, minorul nu raspunde penal dar amenda contraventionala (de orice fel, inclusiv contraventii la regimul de circulatie pe drumurile publice) o platesc parintii sau tutorele legal pentru el.
Daca vreti sa va plimbati cu scuterul pe drumurile publice ar fi bine sa invatati regulile de circulatie fiindca legea e aceeasi pentru toate vehiculele, indiferent de conducatorul auto.