| johnatthan a întrebat:

Daca esti legitimat de politie si nu ai buletinul la tine poti fi amendat pentru o contraventie daca dai datele? (nu ma refer la politia rutiera).

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Numai dupa ce iti verifica identitatea, iar asta poate insemna sa te ia la sectie si prima contraventie care ti-o aplica e lipsa actelor. Iar a 2 a pentru dracia care ai facut-o.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti fi amendat pentru 2 contraventii, respectiv pentru ca n-ai cartea de identitate la tine si pentru ce-ai facut.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu esti obligat, cf. normelor initiale Europene sa ai nici un act de identificare! Mai mult, politia poate fi amendata daca legitimeaza pe cineva fara dovezi clare! Alea sunt date de un judecator!
In GB am fost gasit dormind in Hyde Park!
De politia calare. Fata baiat!
Stiti ce mi-au facut?
Au coborat de pe cai, mi-au verificat carotida! Daca traiesc sau nu!
Apoi au plecat linistiti!
Si facusem o contraventie, nu aveam voie sa dorm in parca la ora 7 dimineata!
Cred ca acum, vazandu-va pe voi au schimbat legile! Daca va veni vreo dictatura a prostiei, poate!

| Ioandelasal a răspuns (pentru oprescudorin11):

La noi se aplica legislatia romana, ale carei prevederi sunt asa cum am spus.