| Girly97 a întrebat:

Popestenii au nevoie de declaratie pentru a se deplasa in Bucuresti?

Răspuns Câştigător
| Purec a răspuns:

Nu pentru ca Popestiul se afla in teorie in zona metropolitana Bucuresti. Dar cum zona metropolitana Bucuresti nu este delimitata din punct de evdere legal ( pentru ca Romania), strict pe lege te poate amenda daca nu ai declaratie si un motiv care sa se incadreze in cele "serioase".

practic raspunsul este si da si nu. Personal daca as fi in locul tau as avea o declaratie la mine. Cel mai probabil nu o sa ai nevoie de ea.dar e doar o hartie pana la urma, nu faci un mare efort sa o ai la tine

Bafta

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da. Sunt localitati diferite.

| Holiday a răspuns (pentru darrio2007):

Zona Metropolitană Bucureşti cuprinde astfel următoarele localităţi: Periş, Ciolpani, Gruiu, Nuci, Snagov, Baloteşti, Moara Vlăsiei, Grădiştea, Buftea, Corbeanca, Otopeni, Tunari, Dascălu, Petrăchioaia, Mogoşoaia, Chitila, Ştefăneştii de Jos, Afumaţi, Găneasa, Voluntari, Dragomireşti Vale, Chiajna, Dobroeşti, Pantelimon, Brăneşti, Cernica, Glina, Popeşti Leordeni, Berceni, Vidra, Copăceni, Jilava, 1 Decembrie, Dărăşti Ilfov, Măgurele, Bragadiru, Cornetu, Clinceni, Domenşti şi Ciorogârla.

E infiintata in 2016, si in consecinta, conform legii care tocmai a fost adoptata, poti circula fara declaratie in intreaga zona. Nu mai zapaciti oamenii de cap sa scrie hartii aiurea.
De altfel exista inca 21 de Zone Metropilitane in Romania.

| darrio2007 a răspuns (pentru Holiday):

Nu stiam, bre! Ca nu sunt din Bucale. Dar pentru linistea mea, in asemenea caz, aș completa o declaratie.

| Holiday a răspuns (pentru darrio2007):

Vezi ca posibil si pe la tine sa fie vreuna daca stai intr-un oras mai mare sau pe langa el.

https://www.libertatea.ro/stiri/zone-metropolitane-romania-3000128

| darrio2007 a răspuns (pentru Holiday):

Locuiesc chiar in oraș. Nu am motive sa ies din localitate decat daca plec la munte, pe Valea Prahovei. Cel putin de trei ori pe an.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce urît sună popeștenii, parca esti leana din vacanța mare Elena del pîrțoa.

| anonimg a răspuns:

Da, pentru ca Popesti-Leordeni este o localitate, iar Bucuresti este o alta localitate.

| Holiday a răspuns:

Nu.