| pocandpoc a întrebat:

Pot conduce o motocicleta de( 125cm`3 ) daca am 16 ani? funda

Răspuns Câştigător
| Xenaaaa a răspuns:

Nu neaparat de permis, ai voie pe motocicleta de la 16 ani, fratele meu nu a avut nicio problema.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti, daca obtii permisul de subcategoria A1. Numai bine!

| ShacKalul a răspuns (pentru Ioandelasal):

Subcategoria A1: motocicletă uşoară cu o capacitate care nu depăşeşte 125 cm3 şi o putere care nu depăşeşte 11 Kw;
Condiţii pentru înscriere:

Apt din punct de vedere medical şi psihologic
Vârsta: 16 ani fără trei luni.
Să nu fi fost condamnat definitiv pentru infracţiunile prevăzute la art. 24 din O.U.G. 195/2002.

| Ioandelasal a răspuns (pentru ShacKalul):

Nu trebuia sa mi le spui, sunt jurist si le stiu.
Asa este, cu o precizare: scoala de conducere se poate incepe cu 3 luni inainte de implinirea varstei dar examenele teoretic si practic se sustin numai dupa implinirea varstei.

| ShacKalul a răspuns (pentru Ioandelasal):

Vroiam sa ii raspund celui care a pus intrebarea, iar dupa am vazut ca trebuia sa scriu sus raspunsul! Scuze pentru eventualele inconveniente, a fost o problema de orientare happy! Multa bafta.

Răspuns utilizator avertizat
| R3fleX98 a răspuns:

Trebuie sa-ti iei permis cu subcategoria A1.

| H3ADsHoT a răspuns:

Pe motocicleta e voie de la 18 ani, pe scuter de la 16 ani, pe moped de la 14, ani si pe bicicleta dela 9 ani

| suntserios a răspuns (pentru H3ADsHoT):

La 14 ani nu poti conduce niciun vehicul cu motor

| xMeAndMySelfx a răspuns:

Da dar trebuie sa ai si permis