| anonim_4396 a întrebat:

Pot depune plangere la politie daca tata vrea s-o dea afara din casa pe mama fara niciun motiv? Ce rezolva plangerea? Ce se va intampla dupa?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă ești minoră (ești?), nu. Maică-ta știe mai bine ce e bine si ce nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gandeste-te ca politia e in Romania.
Sunt niste oameni si ei ce nu pot rezolva neintelegerile dintre oameni de cele mai multe ori.
Bineinteles ca nu exista"fara nici un motiv".
De obicei cand sunt rupturi de acest fel e bine sa te sfatuiesti cu un avocat.
Orice probema are o solutie.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mama ta trebuie sa depuna plangere penala sau sa solicite un ordin de protectie, in baza L.217/2003, privind combaterea violentei in familie, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare.

| Donsavas a răspuns:

Plângerea penala este luata in vedere doar cu acordul victimei. Ce vrei tu sa faci este denunț da ca minor nu prea poti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți, dar dacă numai vrea, și tata nu a și dat-o afară, poliția nu se poate amesteca. Iar plângerea trebuie să o facă persoana vătămată, adică mama, iar nu altcineva. Nu te poți afla în treabă în relația dintre mama și tata.