| AndrejO a întrebat:

Pot fi acuzat in vreun in fata legii pentru ca i-am dat o palma unui sofer in trafic? Faza s-a intamplat azi. Eram in masina pe banda intai, iar in paralel cu mine, pe banda a doua, era un tip cu o masina smechera. La un moment dat, apare o zona decopertata pe marginea benzii mele ce nu era semnalizata, asa ca am virat un pic inspre banda a doua pentru a nu intra pe ea cu ambele roti la viteza aia. Tipul de langa cred ca s-a speriat pentru ca a crezut ca intru in el, desi nu aveam intentia asta. Ideea e ca dupa s-a enervat baiatul, s-a pus in fata mea si tot incetinea brusc, aproape oprea, doar ca sa ma enerveze. La primul semafor, tot el, se coboara din masina si vine la mine tot nervos sa faca scandal. M-am dat jos la el, i-am zis ca e un bou, am vazut ca s-a mai calmat un pic cu "smecheria", dar tot comenta, asa ca i-am tras o palma dupa cap si i-am zis sa se care naibii.

Tipul a plecat, dar tot ameninta ca va merge la politie pentru asta. Poate sa faca ceva legal?

72 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

și cum poate dovedi că i-ai dat o palmă? poate fi considerată agresiune dar nu prea vad cine-l bagă în seamă pentru o palmă

| AndrejO explică (pentru Adry05):

Aia ma gandesc si eu, iti dai seama ca a fost o palma usoara, nu cu toata puterea.

| Simpatic a răspuns:

Nu se va intampla nimic mai mult ca sigur, dar daca esti surprins in trafic de un echipaj de la rutiera cand lovesti pe cineva atunci te alegi cu dosar penal.
Daca acesta se va duce la politie da poti fi chemat, dar iti zic eu mai mult ca sigur ca nu se va duce.
Pe viitor las-o si tu mai moale cu baietia si ce daca a coborat acela la tine? nu trebuia sa-l lovesti.
Sa nu dai peste un luptator data viitoarewinking

| AndrejO explică (pentru Simpatic):

Nu e vorba ca a coborat, e vorba si ca a facut fazele de dinainte cu acceleratul si opritul brusc in fata mea. Cauta sa ma enerveze si a reusit.
Daca era un luptator, era acelasi lucru. Sunt sportiv si eu, nu ma sperii asa usor. Nu accept sa fiu tratat asa de niste putoi.

| Simpatic a răspuns (pentru AndrejO):

Nu sunt contra ta nu ma intelge gresit.
Dar nu te baza pe faptul ca esti mare!
Am vazut o filmare cu un culturist pefect ca si corp inalt facut ca aia din reviste etc si s-a luat la incaierare afara dintr-un club cu unul mai mic ca un cap ca el si mai slabut.
Ce crezi cel cu care se luase el era campion la MMA, si l-a ucis in bataie pe culturist!

| AndrejO explică (pentru Simpatic):

Da, diferenta e ca eu nu fac culturism, ci powerlifting. Cand faci cu 200 la piept, un pumn e suficient sa il las lat.

| Simpatic a răspuns (pentru AndrejO):

Ok, dar nu este buna atitudinea ta, pari ca ai dezvoltat o latura pentru agresivitatea din trafic.
vrem nu vrem in fiecare zi ne confruntam cu tampiti in trafic crezi ca mie sau altor utilizatori nu ne este pusa viata in pericol de anumiti retardati care nu stiu sa sofeze? ba da, dar trebuie sa ne batem cu ei? nu cred ca e o rezolvare.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Simpatic):

Cred ca te referi la Andrey Drachev, care era campion la powerlifting...iar celalalt, luptator de MMA, dar nu stiu sa fi fost campion laughing Anyway, e greu sa convingi unul care lucreaza cu greutati mari la sala, fie el culturist, powerlifter, strongman sau cine stie ce, ca poate sa-si ia bataie de la unul care nu-i nici jumatate cat el.

| Simpatic a răspuns (pentru AnastasiaK):

Da, la acel caz ma referea, tie in materie de mma chiar nu-ti scapa nimic laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ahh, si ti esti din ala care sare la bataie in trafic si iti aperi fratele colalarus bătăușus?

| Frank51 a răspuns:

Imi place cat de calm povestesti totul laughing

| AndrejO explică (pentru Frank51):

Sunt chill in general, dar ma enerveaza uneori putoii d-astia mici laughing

| Panamax a răspuns (pentru AndrejO):

Si daca un putoi din asta iti franeaza brusc cu cheie scoasa din contact ca sa nu-i vezi franele si intri in el ce faci?
Di daca se da jos la tine si te face albie de porci si iti mai da si vreo doua care nu lasa semne?

| AndrejO explică (pentru Panamax):

Crede-ma ca daca ii dau eu doua dupa, nici ambulanta nu il mai ia de acolo

| Panamax a răspuns (pentru AndrejO):

Este bine sa-ti controlezi emotiile si mai ales forta.
rolling on the floor

| Panamax a răspuns (pentru Panamax):

Era pentru sfanta anastasia raspunsul.

| AndrejO explică (pentru Panamax):

Am facut-o, eram la puscarie daca nu o faceam cu putoiul asta laughing

| AnastasiaK a răspuns (pentru Panamax):

Nu cred ca eu sunt cea care imparte palme in trafic. Dau doar in ring/cușca si in niciun caz palme.

| Panamax a răspuns (pentru AnastasiaK):

Intr-o situatie asemanatoare, cum ai fi procedat?

| Panamax a răspuns (pentru AnastasiaK):

Cu un putoi care te injura si care se impinge in tine?

| AnastasiaK a răspuns (pentru Panamax):

In primul rand, nu m-as fi dat jos din masina in situatia data. Iar in general, in absolut orice situatie, evit pe cat posibil sa lovesc. Nu am nimic sa demonstrez ca imi stiu abilitatile de lupta si consider ca daca unul e prost si face scandal, nu e cazul sa fiu si eu proasta cu el sa raspund. Chiar si daca vrea sa te atace, incerci sa pleci. Gandeste-te ca sare un prost d-asta la bataie, ii dai tu un pumn sa-l linistesti si cade cu capul in bordura. Cunosc un caz asa...ala a murit si celalalt(fost luptator) care n-a stiut sa stea de-o parte si sa se abtina a ajuns in inchisoare.

In cazul de fata n-o sa se intample nimic, bineinteles, ca nu se va duce baiatul ala la politie. Desi mi-as cam dori s-o faca si sa aiba martor. Nu opresti violenta fiind si tu violent.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Avea dreptate cine o zis "copii din Romania sunt prosti" se vede asta si dupa sistemul de rahat care e in tara si dupa tara in sine cu tot cu guvern.
In viata totul se plateste, daca faci pe durul fie in trafic fie unde te mai duci tu in societate iti merge o vreme pana cand iti gasesti nasul si cand il gasesti o ei rau de tot pe coaja.
Era o data o vorba inteleapta "cel destept cedeaza si cel prost continua" eu inteleg ca santem in jungla dar nici chiar asa + ca daca ii tragea una mai tare il avea pe constiinta toata viata pentru ca la bagat in pamant.
A zis ca ia tras o palma dupa cap, bine ca nu i-a dat mai tare, putini sunt cei ce se stapanesc.
Oamenii daca stiu codul penal, pedepsele si legiile situ si de ce trebuie sa se fereasca in societate.

| siriusblack98 a răspuns:

Andrej,in situatia de fata tu esti mai vinovat decat celalalt sofer si da, poate sa te dea in judecata si iti poate face mult rau pe cai legale, nu cum ai procedat tu. FanCocacola, tu de fel judeci cat un copil din ce observ.Nu exista ba baiatule ''autoaparare'' in justitia romaneasca! Si nu, nu a procedat corect.Sa te iei de mana cu el si sa mergeti in padure cum a zis Dalmore1996! Degeaba mi-ai dat mie ignore, ca viata ti-a cam dat tie.

| AndrejO explică (pentru siriusblack98):

Sincer nu cred ca are cum sa dovedeasca ceva, vorbim totusi de o palma data mai mult ca "mangaiere". Daca ii dadeam una pe bune, ii mutam dintii la spate.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Doamnelor si domnilor bine ati venit pe planeta maimutelor va dorim o sedere placuta si numa bine.

| Digikey a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Tu faceai o rugaciune, ca doar atat te duce capul.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Digikey):

Wow! mai dat gata cu raspunsul tau, uite chiar acum imi fac rugaciunea.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Pot fi acuzat in vreun in fata legii pentru ca i-am dat o palma unui sofer in trafic?" daca baiatul acela ti-a retinut numarul de imnatriculare si ce fel de masina ai s-ar putea duce la politie, fie te da in judecata.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Daca esti violent o sa ai multe de pierdut in viata femeia, copii, prietenii, acum si libertatea. https://www.youtube.com/watch?v=2jWqnqJgI5w

| GabiNoS a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Barbatii sunt din fire agresivi/violenti. Aia care nu sunt violenti sunt niste cu.rve (masculine?) feminine, prea timizi, prea prosti, etc. Din cauza ''pacii mondiale'' sunt multi agresivi, batausi, nervosi de toate marimile.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru GabiNoS):

Ai dreptate ei sunt mari, ei sunt tari, ei sparg, ei ameninta dar la puscarie sunt toti niste fetite cu fundita, mai ales la dusuri.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru GabiNoS):

In occident sunt multe fetite din alea, intelegi tu iar aici sunt multi labari.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru GabiNoS):

Totul tine de psihicul barbatului iar femeile nu intelg asta si ii iau in ras practic isi bat joc.

| Dalmore a răspuns (pentru GabiNoS):

Bărbații nu sunt violenți, animalele sunt. Bărbații sunt inteligenți și au rațiune și autocontrol. Bărbații violenți sunt echivalentul femeilor isterice și iraționale.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Stai linistit fiule pacatele tale sunt iertate, În numele Tatălui, şi al Fiului, şi al Sfântului Duh. Amin.

| Panamax a răspuns:

In niciun caz.De putoi din astia viteji cate pun frane e tara plina.

| AnastasiaK a răspuns:

Logic ca poate. Nu cred ca o sa se oboseasca sa faca ceva, dar legal poate si chiar ar fi frumos sa-ti faca un "bine" d-ăsta.

| AndrejO explică (pentru AnastasiaK):

Si de ce ar fi frumos sa-mi faca un "bine"?

| suntserios a răspuns (pentru AndrejO):

Ca ești un smardoi.

| AndrejO explică (pentru suntserios):

Pentru ca l-am calmat pe Jackie Chan din trafic? Iti dai seama ca palma aia dupa cap a fost mai mult in joaca, nu l-am lovit cu putere. Nu mai pleca de acolo pe picioare altfel.

| AnastasiaK a răspuns (pentru AndrejO):

Poate asa inveti si tu ca nu faci tu regulile pe strada. Iar daca nici asa, atunci iti urez ca data viitoare sa dai peste un luptator si atunci singur iti trece. Desi ei de obicei sunt civilizati si nu se coboara la nivelul "jmekerilor" ca tine si ca ăla despre care povestesti, dar na, poate ai noroc.

| AndrejO explică (pentru AnastasiaK):

Eu nu fac nicio regula pe strada, pur si simplu am raspuns cu aceeasi moneda. Doar nu o sa stau sa se ia un putoi de 50 de kg mine.

| Dalmore a răspuns (pentru AndrejO):

Puțoiul nu te-a atins laughing.

| AndrejO explică (pentru Dalmore):

Iti zic sigur ca m-ar fi atins, aia era intentia cand s-a dat jos din masina sa vina la mine, dar s-a calmat cand a vazut ca nu e nici cat bratul meu.

| AnastasiaK a răspuns (pentru AndrejO):

Era aceeasi moneda daca faceai si tu scandal, dar tu ai trecut la pasul urmator. Eu aud zilnic, ca orice alta fata/femeie, o gramada de comentarii enervante pe strada si de la d-astia mai mici si mai mari. Fac sport de contact de pe la 6 ani si nu mi-ar fi greu sa-i linistesc cu un pumn/picior chiar si pe aia mai mari. Iar asta e doar exemplul personal, dar sunt foarte multi oameni care sunt enervati in diverse circumstante, ar putea sa procedeze ca tine si totusi stiu sa fie civilizati. Nu stiu cum ti-ar fi tie sa te ia la bataie unul cand il enervezi (de aia am si zis ca poate intalnesti un luptator). Oricum, lasand de-o parte moralitatea, nu e nici legal. Deci incalci legea, mi se pare normal sa suporti consecintele.

| suntserios a răspuns (pentru AndrejO):

Joaca nejoaca l ai atins si el nu. Deci tu esti Jackie Chan ul romanesc de aici.

| AndrejO explică (pentru suntserios):

Nu m-a atins pentru ca si-a dat seama ca nu s-a pus cu cine trebuie, nu pentru ca ar fi el "educat"

| suntserios a răspuns (pentru AndrejO):

Deci l ai agresat chiar daca omul nu se putea apara de tine. Si mai i trebi de ce te am făcut smardoi

| AndrejO explică (pentru suntserios):

L-am agresat e mult zis. Stiu si eu cat sunt si ce forta am, de-aia i-am dat o palma usoara.

| suntserios a răspuns (pentru AndrejO):

Nu e mult zis. Ai pus mana pe el l ai agresat. Si tu stii asta ca altfel nu iti tremurau chilotii ca se duce la politie

| GabiNoS a răspuns (pentru AndrejO):

Astia mici sunt cei mai rai big grin

| Dalmore a răspuns:

Să vă luați amândoi de mână și să vă mutați în pădure, dar cât mai departe de urs, că și ăla e mai civilizat decât voi.

| AndrejO explică (pentru Dalmore):

Eu nu am avut nicio intentie sa fiu violent, dar prea m-a enervat baietasul cu atitudinea lui. Mai avea si 50 de kg cu tot cu haine.

| Digikey a răspuns:

Fara martori nu face nimic. Apoi el a venit la tine, poate fi interpretata ca autoaparare.
Oricum ai facut bine ca l-ai calmat.
rolling on the floor

| AndrejO explică (pentru Digikey):

Eu nu voiam sa fiu violent, dar m-a enervat atitudinea lui de baietas smecher. Oricum s-a calmat instant cand m-am coborat din masina.

| Digikey a răspuns (pentru AndrejO):

Cred ca a vazut ca nu are nicio sansa.
rolling on the floor

| Digikey a răspuns:

Unii chiar si-o cauta cu lumanarea. Oricum se simte cu musca pe caciula ca te-a sicanat si o sa stea cuminte.Ma mira in schimb raspunsurile la aiuritii astia care efectiv n-au inteles situatia.Adica el te sicaneaza si tot el coboara la tine.Bolovani mai sunt cate unii.
Adica sa-l astept sa dea in mine ca sa ma duc apoi la politie sa fac plangere?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Loviri si alte violente

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unui șofer i-am dat cu casca în gura spărgând-i buza. Eu sunt biciclist. Dar mi-a dat și el, moșneag odihnit coborât din pat și apoi cu fundul în scaun în mașină. Eu în acea zi am pedalat 96 km, eram obosit. Dar și-a găsit ratatul să traverseze ca oaia, era sa dau peste el și tot el gura mare. Ne-am încăierat. Am dat și eu, a dat și el. Am vrut sa dau mai mult de atât, dar deja oprise un alt șofer și m-am gândit la camere de bord și știi tu. Cel cu care m-am încăierat era cu telefonul la ureche, zicea ca sunase la politie. A prins curaj și se victimiza văzând pe celalalt șofer care ținea cu el, nu cu mine "că de ce lovesc un om în vârstă", dar i-am închis și lui ăla imediat gura spunând-i că de la oameni în vârstă ar trebui să avem ce învața. El a traversat ca oaia, și-a mai băgat și prostia în bicicleta mea, a și cautat sa ii dau și tot eu vinovat. Am și eu o vină : am băgat în seama un om prost!

Dar nu m-a intimidat telefonul lui la politie. Mi-am luat bicicleta și plecat, el spunând ca tot mă va găsi politia. L-am lăsat acolo cu buza lui spartă, iar de la incident au trecut 2 luni. Nimic nu s-a mai întâmplat.

| AndrejO explică (pentru anonim_4396):

Bine ai facut! happy Mersi pentru raspuns

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper ca a mers la politie si sa iei amenda pentru mizeria pe care ai facut-o.
Te simti mai bine ca l-ai lovit? Sper sa ti-o iei si tu cat mai curand

| AndrejO explică (pentru anonim_4396):

Da, ma simt mai bine ca l-am pus la punct pe putoi. Data viitoare va invata sa nu mai faca pe smecherul in trafic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că are de ce, la cât de forțos ești

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti cel din poza, da vei pati deoarece respectivul nu se mai ridica de jos.

| AndrejO explică (pentru anonim_4396):

Iti dai seama ca l-am "mangaiat" mai mult cu palma, nu l-am lovit de-a dreptul

| Raducons a răspuns:

Nu poate ba sa mai faca nimic stai linistit ai scapat bazma curata dar ti se infunda tie.Tu i-ai facut primul figura nu mai minti acum, tu crezi ca suntem prosti, Te-ai dus sa l bati dupa ce ai facut prostii, se intampla lucruri si mai grave cu raniti morti si ce ar trebui sa faca cei implicati.Pe mine m-a lovit ieri unu, o plecat de pe loc fara se asigure si o intrat in mine si nu i-am facut nimic, dar fiecare cu educatia lui.Fiecare nas isi are nasul, poate ai norocul sa-l intalnesti

| Panamax a răspuns (pentru Raducons):

"tu crezi ca suntem prosti,"
Nu, doar tu.

| AndrejO explică:

Am inteles ce a crezut el, dar dupa se vedea clar ca era drumul decopertat, si-a dat seama si el. Am trecut peste asta, dar cand a venit la mine pus pe bataie, mi-am pierdut rabdarea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndrejO):

E de inteles ca ti-ai pierdut rabdarea, dar incearca sa iti canalizezi reactia intr-un mod mai putin fizic, reactii de genul, in trafic, sunt un ca un bulgare de zapada, putem presupune ca el si-a dat seama, nu inseamna, totusi, ca si-a dat seama, si daca ne dorim schimbare in jurul nostru, noi trebuie sa fim primii care sa dam exemplu.

referitor la intrebarea ta, nu cred ca va face un demers impotriva ta iar legal nu va fi o problema insurmontabila

| damianthebandit a răspuns:

Cum e pe viata de dincolo mai Sirius? Fain? Cred ca esti mandru de Harry. laughing