| HugeHulk a întrebat:

De ce sunt unii soferi asa prosti? In special anumiti cocalari, dat fiind ca azi un astfel de cocalar m-a ameninta ca merge la politie dupa ce el a inceput scandalul. Eram la semafor si el era in fata mea, a inceput sa fie verde intermitent pentru a face la dreapta (iar eu faceam dreapta) si am vazut ca el sta, asa ca l-am claxonat sa porneasca, gandindu-ma ca face si el dreapta, banda de mers inainte era goala. Odata vezi ca iese din masina un golan d-asta de 30 ani tot smecher ca are si el masina si vine la mine la cearta ca de ce il claxonez eu pe el. Am vazut ca e nervos, asa ca m-am coborat si eu din masina, dar s-a mai calmat cand m-a vazut, ca nu are sanse sa ma bata cum se astepta el. Incepe sa comenteze, ca ce, ca de ce, ca cine e el si i-am zis ca e prost ca sta pe banda gresita, dupa care tot nervos vine la mine aproape sa ma impinga ca "ce, crezi ca mi-e frica ca esti mare?" laughing M-a enervat practic, ma tot provoca si l-am impins ceva mai tare si i-am zis ca ar trebui sa-i fie, dupa care s-a potolit si a inceput sa ameninte cu politia si sa plece. Poate sa faca ceva legal vorbind?

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Era pe unde un marcaj care spune ca banda aia e doar pentru la dreapta? Daca nu, tu esti cocalarul ca ai inceput sa claxonezi

| HugeHulk explică (pentru suntserios):

E banda de mers in fata sau la dreapta cu semafor de intermitent dreapta...Cand e trafic mare, inteleg ca ocupi si banda aia, dar cand nu e absolut nimeni si tu mergi in fata, nu e de bun simt sa stai pe banda de mers in fata si sa lasi banda de facut dreapta libera?

| suntserios a răspuns (pentru HugeHulk):

Stii ca atunci cand e liber drumul trebuie sa mergi pe banda cea mai apropiata de marginea drumului nu?

Deci am stabilit ca omul, legal nu a gresit cu nimic si tu ai claxonat ca disperatul. E ceva tipic in traficul de la noi, sa cerem respec de la cei din jur dar pe noi sa ne doara in cu.r. Cam asa ai facut si tu.

| HugeHulk explică (pentru suntserios):

Nu am zis ca legal a gresit cu ceva, am zis ca nu are bunul simt sa stea pe banda care trebuie. Nu am claxonat ca un disperat, a fost un simplu claxon, eram convins ca face dreapta si nu era atent ca era verde. Noi timisorenii cel putin asa procedam, nu ocupam benzi a proasta daca nu e nevoie. El era cu numere de Dolj, deci nu ma mira, bunul simt si Oltenia nu se prea intalnesc des.

| suntserios a răspuns (pentru HugeHulk):

Eu in continuare tind sa cred ca lipsa de bun simt a fost la tine. Te ai uitat dacă semnaliza înainte sa presupui ca făcea dreapta și a adormit? Avea numere din alt județ, te ai gândit ca poate nu știa zona și de aia era pe prima banda ca nu știa intersecția? Sigur ca nu te ai gândit, te ai înfipt în claxon și acum te oftici ca s-a luat de tine? Serios și mai vorbești de bunul simt!?

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Am observat ca esti o persoana dificila. Din moment ce esti pe banda din dreapta si nu faci dreapta cine e de vina? Cel din spate ca te claxoneaza? Nu stia intersectia? Are marcaje! Numere din alt judet? In alt judet nu exista banda la dreapta? Iti dai seama cat de inutil este sa te contrazici pe ceva atat de clar? Nu te inteleg, si tocmai de asta nu te judec, doar ca mie mi se pare foarte clar cine a fost de vina.

| HugeHulk explică (pentru suntserios):

Ba tu stai cam greu cu logica cred, nu? Imagineaza-ti o *** intersectie pe 4 benzi, una de facut stanga, 2 de mers in fata si una de facut dreapta. Tu mergi in fata, ai 2 benzi marcate de mers in fata, dar te pui ca p ula proasta pe banda de facut dreapta, cand mai este si intermitent dreapta! Normal ca cel din spate care chiar face dreapta se enerveaza, intersectia era goala! Dupa ce ca tot el e prost, in loc sa-si ceara scuze ca e oltean prost, mai degraba se coboara sa se ia la bataie ca mi-am permis sa-l claxonez ca e dobitoc. Culmea, in toata situatia, tu ii dai dreptate tot lui laughing probabil esti la fel de loser ca el. Numere de alt judet? Timisoara e plina de masini cu numere de alt judet, sunt o gramada care stau aici. La fel si asta, ca si alte jeguri din Oltenia, vin aici sa lucreze si sa studieze. Sigur nu esti si tu oltean? Ca ai mentalitatea aia din cate vad.

| suntserios a răspuns (pentru HugeHulk):

Hotaraste te odata, ca o dai la intors.
Prima data spui "E banda de mers in fata sau la dreapta "
Acum vii si spui
"intersectie pe 4 benzi, una de facut stanga, 2 de mers in fata si una de facut dreapta"

Pai care e adevarul?

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Omul a explicat in primul lui raspuns ca banda era si pentru dreapta si pentru inainte.
Daca o sa imi citesti primul raspuns intreb in mod expres de marcajele care sunt inainte sa imi dau cu parerea. Nu dunt deloc dificil.

Am vrut sa inteleg exact ce s-a intamplat. Mi a zis ca era vorba de o banda de mers inainte si la dreapta in acelasi timp. Caz in care cel despre care ne povesteste nu a gresit cu nimic.

PS: Vad intre timp ca si a schimbat raspunsul si zice ca era banda exclusiv de dreapta, caz in care e alta discutie

| HugeHulk explică (pentru suntserios):

Inainte si la dreapta, pentru a fluidiza traficul la orele de varf poti sa mergi si inainte de pe ea, dar nimeni aproape nu sta pe banda aia complet a proasta cand ai 2 libere. Nu e ilegal sa fii prost, dar tot prost ramai, vad ca nu prea intelegi ideea. Imi imaginez ce bine conduci daca te doare direct in *** de ceilalti din trafic.

| suntserios a răspuns (pentru HugeHulk):

Este marcaj ca ai voie înainte? Atunci se aplica oricând nu doar la orele de vârf. Sa concluzionam. Omul era încadrat legal. Tu erai grăbit și ai început sa claxonezi. Lucrurile sunt clare.

| HugeHulk explică (pentru suntserios):

Cum ziceam, a fi prost nu e ilegal, chestia asta se aplica si in trafic si tu o mai si sustii. Doar un sofer de **** ar ocupa o banda aiurea ce ii incurca pe altii din spate cand mai are 2 libere in stanga. Daca era incepator, macar il mai scuzam.

| serban57 a răspuns:

Daca chema politia, si tu aveai dreptate, s-ar fi putut alege cu o amenda pentru ca nu a respectat regulile de trafic, si tot el a chemat politia.

| villa7D a răspuns:

Bai co..aie, daca e banda de mers inainte si la dreapta iar ala din fata ta vrea sa mearga inainte si are rosu, tu care stai in spatele lui si vrei sa virezi dreapta, trebuie sa-l astepti pe el, intelegi? Tu ai intermitent, el are rosu. Daca era banda de mers numai la dreapta si statea ala in fata ta fara sa vireze, aveai tot dreptul sa claxonezi.