| Ionut12437 a întrebat:

Salut,dacă pe un drum cu doua benzi pe sens, eu circul pe banda 1 și am verde intermitent la dreapta trebuie sa aștept sa se facă verde la celalalt semafor pot circula înainte?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu inainte doar la dreapta. Dupa ce dai prioritate pietonilor, pe trecere si masinilor care intra pe drumul pe unde vei merge tu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic. Verdele intermitent e doar pentru dreapta.

Ps. Zi că nu ai permis și ai pus acesta întrebare.

| VoidEternal a răspuns:

Daca exista semafor și pentru direcția înainte, normal că trebuie să aștepți. Verdele intermitent e valabil doar pentru direcția la dreapta.

Iar dacă intenția ta e sa circuli înainte, te-ai încadrat greșit pe banda, o să-i încurci pe cei care merg la dreapta si care nu ar trebui să aștepte după tine. Așa că în realitate într-un scenariu din asta o să-ți iei la claxoane de o sa te saturi.

| suntserios a răspuns (pentru VoidEternal):

Dacă nu există marcaj obligatoriu de viraj dreapta nu încurcă nimic și pot să își bage restul claxoanele in fundulet.