| StefanSilviu200619 a întrebat:

Pot sa merg pe bicicleta cu cineva pe cadru sau pe gratar, adica sa fim 2 persoane, pe strada?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului de aplicare al Codului rutier, citez:
"ART. 161.(1) Se interzice conducătorilor de biciclete:
  h) să transporte o altă persoană, cu excepţia copilului până la 7 ani, numai dacă vehiculul are montat în faţă un suport special, precum şi a situaţiei când vehiculul este construit şi/sau echipat special pentru transportul altor persoane;"
Fapta de a transporta o persoana de peste 7 ani este contraventie.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E legal doar cu copil mic din câte știu, având bineînțeles suport special pentru el

Răspuns utilizator avertizat