| Mihaela_2645 a întrebat:

Prietenul meu a implinit 26 de ani si este in ultimul an de facultate. Din cate am inteles eu, esti asigurat pana la varsta de 26 de ani. Exista vreo posibilitate sa fie asigurat fara a cotiza pana la sfarsitul anului universitar?(respectiv luna iunie)El nu are nici un venit si nu este casatorit.
Problema este ca are nevoie de tratament pentru urmatoarele2 luni si ii trebuie retete compensate si trimiteri.
va multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Sa se intereseze din timp acolo la CAS fiindca, daca il scoate din sistem, foarte greu, cu nervi si cu timp pierdut, il mai inscriu iar.

2 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu.Trebuie sa plateasca la CAS din mana 10. 5% din salariul minim pe economie.

| EUSIATIT a răspuns:

Nu poate primi fara sa plateasca la casa de asigurari