| alezxthugs123 a întrebat:

Prima rata din taxa de scolarizare la ase si la universitatea Bucuresti se plateste imediat dupa admitere(atunci cand te duci sa confirmi locul) sau la 1 octombrie?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

La ASE, taxa se plateste la confirmarea locului. Vezi cum se face confirmarea locului la art. 21, litera g) din cuprinsul Capitolului II- Desfasurarea concursului de admitere din link:http://www.ase.ro/index.asp?nod=admitere&item=licenta_2015
Taxa achitata in vederea confirmarii locului obtinut prin concurs se restituie integral in cazul in care un candidat declarat admis solicita retragerea de la studii INAINTE DE INMATRICULARE --- vezi art.51 din cuprinsul Capitolului VI- Dispozitii finale : http://www.ase.ro/index.asp?nod=admitere&item=licenta_2015

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Prima rată ( jumătate din taxa anuală ) se achită la confirmarea locului!

" 11. Cum confirm locul?
Dupa afisarea primelor liste candidatii declarati admisi, precum si cei care vor sa se mentina în concurs (aflati pe listele de asteptare) vor depune diploma de bacalaureat / adeverinta care atesta promovarea examenului de bacalaureat (din 2015) în original la comisia de înscriere, daca vor sa confirme un loc la buget. Candidatii care au deja depuse actele mentionate mai sus în original la comisia de înscriere au locul confirmat automat.

Daca vor sa confirme un loc la taxa, candidatii vor depune jumatate din taxa anuala în perioada de confirmare a locurilor, la casieriile ASE iar daca vor sa se mentina în concurs si pentru un loc la buget, vor depune si diploma de bacalaureat în original.
Si candidatii aflati pe listele în asteptare vor depune diploma de bacalaureat sau taxa (sau ambele) daca vor sa participe în continuare la procesul admiterii, pentru locurile la buget si la taxa.
Candidatii care nu-si confirma locul sunt exclusi din concurs." - SURSA :
http://www.ase.ro/admitere2015/licenta/intrebari.asp

Toate cele bune.