| AssassinMega a întrebat:

Primesti amenda daca vinzi pe strada?
Adica as avea de gand sa pun o masuta la mine in fara si
pe ea sa pun diferite prajituri facute de mama si de mine.
Ps:Sunt minor si daca primesc amenda cam cat ar costa?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba atat de amenda cat de o infractiune si nu tu vei fi condamnat, mai ales daca ai sub 14 ani ci mama ta, care te-a pus sa vinzi.
Vanzarea unor produse, facuta fara a avea o firma sau autorizatie, se incadreaza cel putin la 2 infractiuni: comert fara autorizatie si evaziune fiscala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Este ilegal comertul fara a avea o forma legala prin care sa il faci... adica sa emiti factura, sa platesti taxe si impozite samd.

cand mai vorbim si de comert cu alimente mai ai nevoie si de autorizatii.