| Zaposul a întrebat:

Cum functioneaza amenzile in cazul agresiunii? Gen am fost lovit de un minor mai mare ca mine si am chemat poliția, primesc o parte din amenda sau asta se intampla doar la judecatorie?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Lovirea sau alte violente este infractiune. Daca faptuitorul este minor se poate lua impotriva lui o masura educativa neprivativa sau privativa de libertate. Daca tu esti doar victima n-ai de ce sa fii pedepsit.

| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu primesti nici un fel de bani, asta colecteaza Politia daca este cazul. Dar in majoritatea cazurilor, se dau avertizmente scrise, pentru ca sunteti minori.
Iar tu primesti scuzele de rigoare, de la cel care te-a agresat verbal sau fizic.
Daca cazul este grav, cu rupt de maini si picioare, se poate ajunge la judecatorie, iar tu poti cere recompensa materiala, pentru daunele suferite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Numai el primeste amenda. Tu a scapat. Decat daca l-ai lovit tu primul, atunci primesti si tu amenda.