| costelcc21 a întrebat:

Printr-o hotarare a comisiei judetene s-a modificat la cererea primariei comunei X un titlu de proprietate (numele persoanei si parcela), care au fost scrise gresit in titlul de proprietate. La prefectura au modificat numele dar tot l-au gresit (in loc de Adam au scris Adrian iar in loc de comuna X au pus Y. Nu sa tinut cont de aceste erori din HCJ si sa moficat titlul de proprietate (in titlul de proprietate sant scrise corect, modificarile nu corespund cu erorile din HCJ). Aceste erori le-am descoperit după 6 ani. Am scris la prefectura si mi-au scris ca e o greseală materială. Eu vreau sa contest acest titlu de proprietate întrucât nu mi se pare corect. Ce trebuie sa fac si cum? Va multumesc

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

In conformitate cu art.59 indice 1 din OUG 81/2011(http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/131949)
"Art. 59^1. - (1) Îndreptarea erorilor materiale înscrise în titlurile de proprietate care sunt produse din cauza erorilor de scriere se efectuează de oficiul de cadastru şi publicitate imobiliară.
(2) Rectificarea titlurilor de proprietate se poate face de oficiul de cadastru şi publicitate imobiliară, în temeiul hotărârii comisiei judeţene.
(3) Procedura de îndreptare a erorilor materiale şi de rectificare a titlurilor de proprietate va fi aprobată prin ordin cu caracter normativ al directorului general al Agenţiei Naţionale de Cadastru şi Publicitate Imobiliară."

Asadar, du-te la OCPI (oficiul de cadastru si publicitate imobiliara)din judetul pe a carui raza teritoriala se afla terenul.Intreaba cum trebuie procedat si ce documente sunt necesare.

1 răspuns:
| IneedYouAlotBabe a răspuns:

Mă doare capu, bem cv?