| LanguageMaster a întrebat:

Procuror este o meserie riscantă care îți pune viața ta sau a familiei în pericol?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania nu este inca o profesie riscanta, mai ales daca procurorul este corect.

4 răspunsuri:
| Orhidee99 a răspuns:

Pai...cam da, pentru. ca dai de un golan căruia daca ii dai pedeapsa se răzbună prin prietenii lui. Eu zic sa nu te angajezi ca procuror.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Instrumentezi dosare ale unor infractori, care din dorință de răzbunare pot să îți pună viața în pericol.

| LanguageMaster explică (pentru sadrian46):

Dar cred că și judecător este riscant?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru LanguageMaster):

Și judecător, și avocat, toți. Problema este a nivelului de risc.
Exemplu. Pe vrema comunismului, un procuror a plecat cu familia de acasă.
Când s-a întors la deschiderea ușii un val de apă l-a trântit jos.
Cineva intrase în lipsă și a dat drumul la robinete. Mobila fiind din PAL, i-au distrus-o toată.
Tot pe atunci ( 1980) mașina unui magistrat din a fost aruncată în aer cu el cu tot, când a băgat cheia în contact, căci contactul a fost cuplat la un mănunchi de batoane de dinamită minieră. Autor nedescoperit niciodată.