| LanguageMaster a întrebat:

Profesia de judecător/procuror este compatibilă cu profesia de traducător juridic?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o prevedere legala expresa in acest sens.
Conform L.303/2004, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 5.(1) Funcţiile de judecător, procuror, magistrat-asistent şi asistent judiciar sunt incompatibile cu orice alte funcţii publice sau private, cu excepţia funcţiilor didactice din învăţământul superior, aşa cum acestea sunt definite de legislaţia în vigoare.
  (2) Judecătorii şi procurorii sunt obligaţi să se abţină de la orice activitate legată de actul de justiţie în cazuri care presupun existenţa unui conflict între interesele lor şi interesul public de înfăptuire a justiţiei sau de apărare a intereselor generale ale societăţii.
(3) Judecătorii, procurorii, magistraţii-asistenţi şi personalul auxiliar de specialitate sunt obligaţi să dea, anual, o declaraţie pe propria răspundere în care să menţioneze dacă soţul, rudele sau afinii până la gradul al IV-lea inclusiv exercita o funcţie sau desfăşoară o activitate juridică ori activităţi de investigare sau cercetare penală, precum şi locul de muncă al acestora. Declaraţiile se înregistrează şi se depun la dosarul profesional."
Din interpretarea acestor prevederi, mai ales a alin.(1) rezulta ca traducerea juridica este compatibila daca este pentru activitatea functiei didactice in invatamant si incompatibila daca este pentru alte scopuri.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E compatibila doar cu invatamantul universitar
Scrie in Constitutie