Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Protectia si drepturile omului...cand esti copil, adica minor < 18 ani, esti protejat, exista asociatii de drepturile copilului, daca parintii fac ceva abuziv vor fi decazuti din drepturi, si in functie de nivelul de abuz, vor fi pedepsiti, vor face puscarie sau vor fi internati la psihiatrie, depinde de caz.
Dar ce se intampla cu acei copii care trec de varsta de 18 ani, care prin lege devin adulti, dar sunt abuzati de parintii lor... legea, autoritatile, nu mai reactioneaza la fel.
Daca mama ta se comporta cu tine mereu ca o bolnava psihica, insa daca ar fi ca tu sa chemi ajutor specializat ea incepe sa se prefaca de parca n-are nimic, " Doamne fereste, cum sa fac asa ceva, sa ma comport asa ", te face pe tine nebun / nebuna, ca tu esti persoana cu probleme ca te-ai gandit la astfel de chestii anormale, si pac...autoritatile nu mai fac nimic in privinta asta, ii doare in cot, daca aveai sub 18 ani, chiar si 17 ani, persoana intitulata drept mama ar fi fost luata pe sus oricum, si verificata daca nu cumva da semne de abuzuri, tatal la fel, si alte rude care ar mai avea de-a-face cu asta.
Intrebarea mea e...cum iti protejezi drepturile tale de om in Romania?
Sa nu fi abuzat, sa iti poti pastra sanatatea fizica, sanatatea psihica, care ambele sunt afectate de abuzuri, mai ales cand vin de la niste persoane care prin legea naturii aveau datoria sa te iubeasca si sa tocmai sa te protejeze de astfel de persoane.
Cum gasesti un raspuns, o rezolvare in toate astea, cand la noi in Romania, mentalitatea e sub orice critica, rautatea si prostia da pe dinafara.
Nu poti avea incredere in autoritati, pentru ca nust miserupisti, atat timp cat nu vad pe cineva comportandu-se in fata lor ca un om demn de camasa de forta, cand omul ala demn de camasa de forta...te duce pe tine spre punctul ala.
Mersul la psiholog...alta aventura, cand ala te asculta si da vina pe tine, " vina cui e ca s-a ajuns asa? nu tu ai permis sa ti se intample asta? "
De parca ai o bagheta magica, si vei face " puf, nu se va intampla nimic", cand pana si sistemul asta de sanatate mentala pune presiune tot pe tine, iti da varianta de perspective, sa vezi lucrurile altfel sa intelegi, cand asta asa e...atat timp cat incerci sa te comporti si sa gandesti ca un unicorn roz intr-o lume roz, in care tu salvezi pe toata lumea indiferent cat dau altii in tine...mie asta mi se pare tot un punct de nebunie, e ca si cum ai spune cuiva care e taiat cu un topor " vina cui e ca ai fost taiat cu un topor? e vina ta ca ai fost acolo prezent ", chiar daca in situatie toporul si ranile sunt sufletesti, nu fizice.
Pana la urma suntem oameni, nu avem doar fizic, abuzurile nu sunt doar fizice, sunt si emotionale, psihice, dar nu se gaseste nici o rezolvare decat daca ai fizic un topor infipt in tine, atunci da, aia sunt un pericol.
Pana la faza aia, esti trimit la biserica, sa te rogi la zei, fie ei imaginari si reali, sa rezolve ei problema, ca sistemul nu e in stare.
Nu incearca nimeni sa rezolve cauza problemei, aceea ca persoana care provoaca aceste situatii nenaturale, ar trebui sa fie cercetata, pedepsita / pusa la punct, sau tratata dupa caz.
Practic sistemul lasa oamenii bolnavi care creeaza aceste situatii, liberi si neatinsi, iar pe aia afectati, care inca mai au putin din sanatatea mentala care le-a mai ramas, pe aia ii trateaza cu presiune, cu sentimente de vinovatie, li se cere deja mai mult decat e normal, si mai mult decat au trecut deja prin.
Poate oi fi si eu de vina, ca mi-am pierdut increderea in tot, in orice sistem din tara asta in care traim, un sistem care il doare undeva de oameni, indiferent si ignorant.
Uite cum in felul asta se pierd si oamenii care puteua fi de calitate, care nu ar fi facut celor din jur niciodata ce li s-a facut lor, care cauta dreptate si sfarsesc neimpacati ca n-au avut-o.
Nu stiu daca ati putut sa intelegeti ce am vrut eu sa zic, mi-ar fi placut sa scriu mai la obiect si mai rece, dar aia e doar perspectiva superficiala asupra situatiei, cea reala doare.
Nu stiu la ce categorie trebuia sa intre asta, asa ca nu am stiut exact ce categorie sa aleg.

15 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

De fapt pe cine ești supărat pe părinți/părinte sau pe sistem?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

E o intrebare fara sens, avand in vedere tot ce am mentionat eu in postare.
Acolo se afla raspunsul intrebarii tale.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Reformulez:
pe cine ești MAI supărat pe părinți/părinte sau pe sistem?

| relativsausigur a răspuns (pentru sierra1):

Daca gandesti logic, e o intrebare la fel de stupida happy

| sierra1 a răspuns (pentru relativsausigur):

Stau mai rău cu logica.
Dă-ți în judecată parinții dar în altă țară că la noi justiția e kk. E bine așa?

| relativsausigur a răspuns (pentru sierra1):

Ce relevanta are? Te rog gandeste inainte sa spui ceva.
Exact asta e problema societatii noastre, oamenii vorbesc fara sa gandeasca.

| relativsausigur a răspuns (pentru sierra1):

Daca ai intrat pe topicul deschis de mine doar ca sa trollezi, las-o asa ca n-are rost.
Nu vreau sa intru in cearta cu tine, sau sa lovesc in mentalitatea ta, dar pui intrebari absolut fara sens, dupa te ofensezi ca reactionez ca atare, si trantesti raspunsuri la fel de absurde.
Da..clar, o sa merg in America sa imi dau in judecata parintii de cetatenie romana ( eram sarcastica ).
Bravo, te-ai incadrat in subiect si ai avut un sens in toata treaba ( nu mai are rost sa zic ).
O seara buna sa ai.

| relativsausigur a răspuns (pentru sierra1):

Faci parte din sistemul asta de care zic, din pacate happy, si desi eu am cerut parerea pe TPU si am deschis acest subiect, si prin urmare e normal ca apar oameni care vorbesc in functie de capacitatea lor intelectuala... vreau sa zic ca nu te poti plange de sfatul / raspunsul / intrebarea pe care o primesti de la un necunoscut, atat timp cat ai cerut-o.
Dar mentalitatea asta de kk ( cum spui si tu ) pe care o ai, am impresia ca in general nu e binevenita si in alte cazuri o expui si fara sa ti se ceara.
Nu cred ca ma insel.
Stiu ca vei reactiona ca atare si vei " exploda " din pricina a ce ti-am zis.
Numai adevarul sa nu il spui romanului ( nu generalizez, nu chiar ), numai cu logica si capacitate intelectuala sa nu-i vorbesti...cam asta-i treaba.

| sierra1 a răspuns (pentru relativsausigur):

"Tata a fost un barbat care a avut probleme cu bautura de cand il stiu, din 7 zile ale saptamanii, cel putin 5 zile venea acasa " rupt ", si pisat pe el, uneori era atat de rupt incat adormea, ca nu mai era in stare sa ramana pe picioare, dar de cele mai multe ori era beat suficient cat sa fie in stare sa isi faca numarul : adica scandaluri cu maicamea, violente atat verbale, cat si fizice, amenintari"

Am înțeles, ăsta e mediul din care provii. E explicabil vocabularul tău de femeie pusă de atâtea ori în situații stânjenitoare. În cazul tău nu am de ce să explodez cum zici. Doar te compătimesc, Am răspuns la primul mesaj să ajut. Dar tu nu ai nevoie de asta!

| relativsausigur a răspuns (pentru sierra1):

Nu am nevoie de mila si de compatimire, am nevoie de umanitate - oameni sanatosi.
Zici ca voiai sa ajuti, dar iti dau si tu seama ca nu asta faci.
Te rog explica-mi unde ai incercat tu sa ajuti si cu ce, din tot ce ai zis.
Daca iti raspundeam oricare din variante " sunt mai suparata pe familie " sau " sunt mai suparata pe sistem ", care ar fi fost " solutia " ta, sau raspunsul tau pe mai departe, care era rostul?
Asta ziceam si eu.

| sierra1 a răspuns (pentru relativsausigur):

"O seara buna sa ai"

la fel

| relativsausigur a răspuns (pentru sierra1):

In sfarsit ai inteles :-)

| LPCTSTR a răspuns (pentru relativsausigur):

Ămm... utilizatorul ori a șters întrebarea, ori și-a șters contul, nu vă de ce încă vă certați.

| Sophieka a răspuns:

Un articol sau postare foarte bine scrisa in care ma regasesc.
As vrea sa stiu cine este utilizatorul care a facut aceasta postare?! Pacat ca a fost sters din profilul s-au, sau contul a fost sters.

| relativsausigur a răspuns:

Mai adaug si faptul ca esti un nesimtit / o nesimtita de cote ridicate sa imi arunci in fata o trauma, pe simplul fapt ca nu ne-am potrivit in comunicare.