| DMuffin a întrebat:

Puteti sa-mi prezentati un exemplu in care prezumtia de nevinovatie este incalcata? Particip la o dezbatere si ma blocaat aceasta intrebare.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De obicei prezumtia de nevinovatie este incalcata prin felul cum sunt formulate unele comunicate oficiale ale organelor care au ca atributii aplicarea legii, respectiv persoanele la care se refera sunt prezentate ca infractori vinovati, inainte de a se pronunta justitia. Exemple gasesti aici: http://www.jurnalul.ro/......3709.html. De asemenea este incalcata, tot prin asemenea procedee si de inalti demnitari din stat, Presedintele, Primul Ministru etc. Numai bine!

1 răspuns:
| Corsarul a răspuns:

Atunci cand cineva este acuzat de ceva fara probe, doar pe banuiala.