| timotaca a întrebat:

Rog raspuns urgent si doar cei care stiu o sentinta executorie si definitiva data de tribunal se mai poate contesta? e un caz in care exista un martor mincinos,declaratii care nu bat, noi nu am avut bani si a inchis procesul, persoanei trebuie sa ii dau 2000 si statului 1000 daca lucrez imi va trage banii fara nici o executare silita? sau in urma unei executari silite eu mai pot deschide procesul pentru rejudecarea cauzei? dau funda si vot

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la cealalta postare.
Un proces incheiat nu se mai poate relua de la inceput. Sumele datorate iti vor fi retinute in cadrul executarii silite, dar in cadrul acesteia nu se rejudeca procesul.
Daca nu rezolvi problema pe calea cailor extraordinare de atac te poti adresa la CEDO.