| darkwte a întrebat:

Salut,deci eu am 3 executari silite active, deja am proprire pe salariu de 4 Luni. Dacă nu mai lucrez și nu mai au pe ce să imi oprească banii din salariu ce se poate întâmpla? (Menționez că nu dețin nimic pe numele meu)?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este vorba de executari civile si nu mai ai salariu se va incerca executarea silita asupra unor bunuri mobile, daca detii ceva in proprietate.
Daca este vorba de executare pentru plata unor amenzi si nu mai este posibila executarea silita atunci poti fi obligat la munca in folosul comunitatii, pe o durata maxima de 50 de ore.

| darrio2007 a răspuns:

Nu ai sa mai ai bani nici de un sandvis, indiferent ca lucrezi sau nu. Vei face munca in folosul comunitatii.

| Violleta2022 a răspuns:

Poti fi condamnat la munca voluntara in folosul comunitatii, pana iti platesti toate datoriile si penalizarile acumulate, plus cheltuielile de judecata.
Curatat trotuarele, canalizarile, curatat rondurile de flori, adunat hartiile de pe strada si din parcuri, curatat cosurile de gunoi de prin parcuri si bulevarde samd.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce se poate întâmpla.
Vei fi urmărită, toate conturil bancare, ani de zile. Datorită dobânzilor penalizatoare și taxelor de recuperare de plătit la recuperatori, datoria ta totală va crește tot mai mult. Nu poți să trăiești azi fără un cont bancar. Când va intra ceva în el, va fi poprit, luat de recuperatori.

| Frank51 a răspuns:

Și din ce trăiești? Spune-ne și noua secretul bro.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Depinde in folosul cui sunt aceste executari silite. Daca sunt in folosul statului datoria se poate transforma in munca in folosul comunitatii. Dar si aici, doar daca prevede legea. De exemplu impozitele nu se pot transforma in munca, ele se prescriu dupa 5 ani. Daca sunt in folosul unor persoane private - fizice su juridice - dupa 3 ani se prescriu.
Nu poti sa faci munca in folosul comunitatii pentru datoria fata de o firma sau o persoana fizica.
Daca te angajezi in perioada ce intra in termenul de prescriptie ti se va opri din salariu 1/2 (deoarece ai trei popriri). Nu se poate poprii tot salariul.
Daca locuiesti cu parintii s-ar putea aplica legerea raspunderii extinse.

| Iote a răspuns:

Vrei sa nu mai lucrezi ca sa scapi de executare?
S-ar putea sa platesti cu detentia, dar de plata datoriilor tot nu scapi. Vei plati cand te vei reangaja. Nu poti trai toata viata ca o lipitoare.