| WhatABeautifulDay a întrebat:

Sa zicem ca cineva te ataca (complet neinarmat) si te ia la bataie (neprovocat) si tu din cauza panicii si confuziei ii dai in cap cu ce iti vine in mana/il impingi pe scari/il impingi si isi sparge capul etc. Este considerata auto-autoaparare sau vei fi inchis deoarece l-ai ucis desi el nu avea vreo arma?

Răspuns Câştigător
| PetruM a răspuns:

Dacă în uma situației descrisă de tine un individ moare pedeapsa este închisoare pentru lovitură cauzatoare de moarte. Starea de temere poate scădea din pedeapsă dacă este dovedită dar nu este legitimă aparare. Legitima apărare este o acţiune ilicită pe care o realizează persoana săvârşind o faptă prevăzută de legea penală în scopul de a înlătura efectele unui atac direct, imediat, material şi real, îndreptat împotriva sa, a altei persoane sau împotriva unui interes public şi care pune în pericol grav persoana sau drepturile celui atacat ori interesul public.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate fi considerat ca ai depasit legitima aparare, depinde ce se va stabili in urma anchetei.

| Bondarel99 a răspuns:

E autoaparare dar cam greu de dovedit...

| IIIshaneIII a răspuns:

Pai daca l-ai ucis nu are cum sa depuna plangere contra ta, deci nu patesti nimic

| AlexDarius3 a răspuns:

E auto-apărare dar depinde şi de judecători sau poliţişti, oricum amendă sau puşcărie vei primii pentru că nu ai voie să îţi faci dreptate singur.

| AlexDarius3 a răspuns:

Acum depinde dacă vrea ăla să mă pârască sau nu dar asta e rolling on the floor)

| Dismally a răspuns:

Se numeste lovitura cauzatoare de moarte si se pedepseste cu puscaria de la 5 la 15 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omor cu premeditare.

| DorianDV a răspuns:

Teoretic e auto-apărare, dar depinde de gravitatea situației, dar mai ales de ceea ce vor decide anchetatorii

| SG1995 a răspuns:

Păi dacă atacul premedita o crimă, iar tu nu ai avut intenția să ucizi, ai acționat din instimct e auto-apărare.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai ce? Tu știi ce un omor cu premeditate? Înseamnă omor cu intenție în cazul descris în cel mai rău caz vorbim de omor din culpă.