| anonimus010101110 a întrebat:

Salut TPU, daca cumva, intr-o bataie, care nu e cauzata de mine, gen in autoaparare, injunghii atacatorul cu un pix sau creion, se pune ca si cum ai folosit o arma alba? In opinia mea nu, pentru ca e doar un creion si e considerata si legitima auto aparare

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cam greu de demonstat aia cu "legitima auto aparare" așa că mai bine te duci să te plimbi decât să-l injunghi pe careva cu pixul, acțiune care ajunge la tentativă de omor, in doi-pași-și-trei-mișcări

| dullcat a răspuns:

Buna.Instrumentele de scris nu sunt considerate arme albe. Daca era asa, nimeni nu mai avea cu ce scrie in scoala, din moment ce armele sunt interzise in astfel de institutii.Totusi, de ce te-ai intreba despre un asfel de scenariu? Crezi ca exista riscul sa fii implicat intr-o bataie pe viitor? Daca da, cauta sa eviti provocarile.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu se pune că ai folosit o armă albă, insa ai efectuat o tentativa de omor, care la fel de grav.

| pufulescu0o a răspuns:

Creionul NU este arma alba, asta este clar si fara dubii! La fel pixul si orice obiect care nu este destinat taierii sau injunghierii. Problema este in ce circumstante folosesti obiectul deci ai grija cum demonstrezi in tribunal ca ai fost in legitima aparare!
Si mai este ceva, fii atent ce răni provoci cu creionul... daca il infigi in gat si persoana moare prin pierdere de sange, va fi problematic pentru tine.
Si repet inca ceva, ceva ce spun de fiecare data cand raspund la astfel de intrebari : NU mai asculta toti speriatii de bombe de aici, NU ESTE INTERZIS sa te aperi cand esti atacat, trebuie doar ca apararea sa fie proportionala cu atacul!

| VadimIvanov a răspuns:

E o acțiune care ajunge la tentativă de omor. Nu e bine să folosești un pix/creion ca autoapărare.
Cel mai bine e să eviți provocările.