| anonim_4396 a întrebat:

Să zicem că o persoană este acuzată pe nedrept şi nedorind desigur să intre la închisoare pentru ceva ce nu a făcut,se ascunde de poliţie,iar cineva o ajută în acest sens. Dacă după ce presupusul făptaş este prins până la urmă şi se dovedeşte după ceva timp că de fapt nu a comis el acea infracţiune pentru care a fost condamnat iniţial, poate fi totuşi după aceea acuzat că s-a opus pedepsei de la început şi a fugit de poliţie şi să i se dea altă pedeapsă? Dar cealaltă persoană poate fi acuzată de ceva după ce se află că l-a ajutat?
Ştiu că pare ceva desprins din filme, dar e doar o curiozitate.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici presupusul infractor si nici persoana care l-a ajutat nu poate fi pedepsit in asemenea cazuri, avand in vedere ca fapta nu exista.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Drimmero a răspuns:

0 sanse sa fie pedepsit, adica ia-o logic, de ce sa pedepsesti un om care era nevinovat din start?

| Wr3nch a răspuns:

De obicei nu.

| SilentRain a răspuns:

Nu cred ca își mai ia pedeapsă, pentru sa bagi un om nevinovat la pușcărie e eroarea sistemului, a legi

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca luam dupa litera legii, ambii sunt pasibili de pedeapsa. Dar daca luam dupa spiritul legii, nu. Spiritul legii aici reiese din nevinovatia celui condamnat: numeni nu poate fi condamnat pentru o fapta pe care nu a savarsit-o.
Dar... sunt judecatori care nu mai tin cont de spiritul legii.

| Jus7t a răspuns:

Răspunsul e da, poți să rămâi peste noapte la mine.