| Alexu420 a întrebat:

Care sunt pasii pentru depunerea dosarului pentru somaj dupa liceu? Si in ce perioada trebuie depus?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Primul pas este sa mergi la AJOFM din judetul tau, pentru luarea in evidenta. De la data luarii in evidenta curge o perioada de 60 zile in care trebuie sa-ti cauti o slujba ori AJOFM sa-ti ofere una. Daca nu te-ai angajat in aceste 60 de zile si nu urmezi studii mai departe, trebuie sa mergi iarasi la AJOFM pentru inscrierea la somaj si vei primi o indemnizatie de somaj de 250 lei lunar, pana la angajare, dar nu mai mult de 6 luni. Daca urmezi studii, indiferent de nivelul lor, nu o sa primesti indemnizatie de somaj.
Pentru luarea in evidenta trebuie sa duci, in original si copie, cartea de identitate si actele de studii si calificare. De asemenea trebuie sa duci o adeverinta medicala din care sa rezulte ca esti apt de munca sau ca ai eventuale restrictii medicale. Numai bine!

| Alexu420 explică (pentru Ioandelasal):

Sti cumva cand primesc diplomele. Acum am terminat a 12 a! Si daca m-am inscris pentru atenstat de transport de marfa are vreo legatura cu indemnizatia de somaj?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alexu420):

Intereseaza-te la liceu.
Nu cred ca aceste cursuri pentru atestat te vor impiedica sa primesti indemnizatia.

4 răspunsuri:
| lety160 a răspuns:

Nu ai luat bacu nulaughingfelicitari

| Alexu420 explică (pentru lety160):

Pai ce sa si faci happy Ms oricum!