| InGERfaraNOr a întrebat:

Sal TPU happy Daca un mostenitor are doi fii poate sa lase casa mostenita doar unuia dinte fii fara acordul celuilalt fiu? FUNDAAAA

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mostenitorul are 2 fii ci decedatul are 2 fii care sunt mostenitori.
Un fiu poate fi dezmostenit dar numai in anumite situatii grave, de exemplu daca atenteaza la viata decedatului.
In schimb poate lasa, prin testament, mai mult unui fiu, cu conditia sa nu incalce rezerva succesorala, care este de jumatate din cat ar fi mostenit in mod legal.

regis
| regis a răspuns:

Inteleg ca toti trei sunt inca in viata, atat mostenitorul cat si fii acestuia. In aceste conditii, solutia este un act de donatie sau chiar de vanzare cumparare intre mostenitor si fiul "alb".

| BiuL a răspuns:

Da, insa si celalalt va trebui sa primeasca ceva. Un copil are dreptul la cota parte legala, daca e un copil si un sot atunci copilul ia 3/4 din mostenire daca sunt doi copii fiecare ia jumatate din 3/4.
De exemplu exista in mostenire casa respectiva, o masina si un cont bancar, daca ia unul casa si celalalt masina si banii si ia cat i se cuvine prin lege, atunci celalalt da primeste casa.

| Niiiicu a răspuns:

Nu poate, conform legii in vigoare fiecare are dreptul la acea parte si nimeni nu i-o poate lua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu! Legea da dreptul la o cota fiecarui mostenitor. Poate sa lase un testament, dar nu se poate atinge de cota rezervatara la care are dreptul celalalt fiu.

| vangaelis a răspuns:

Da, dar mers la notariat si specificat in mod expres. nu te lua dupa altii.

Un exemplu, eu daca am 2 fii, unu betiv si altul mai harnic am dreptul ca titular a ceva sa-mi aleg mostenitorul. dar daca eu mor fara ceva scris in mod expres, legal, averea trebuie impartita in mod egal si la betiv si la cel harnic.