| xt9000 a întrebat:

Sall all. daca am un scuter cu motor de 49cmc, 5 cp si prinde 80km/h e considerat moped? adica il pot conduce cu carnetul AM?

Răspuns Câştigător
| dragossefu a răspuns:

Da il poti conduce ca e de 49cc da ai grija sa nu te prinda politia cu 80km/h daca te opreste asa nu are ce sa iti faca ca e de 49 deci poti merge linistit cu el.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, citez:
"21. moped - vehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric."
Daca depaseste vreo caracteristica, inclusiv viteza, nu mai este considerat moped si este nevoie de permis de conducere categoria A1.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca in acte e de 49 cmc da il poti conduce cu AM